A Szerk. avatar
2025. június 6. /
, ,

Cziffra György és Radnóti Miklós posztumusz díszpolgárok lettek Angyalföldön

Jelképes és méltó gesztussal ünnepelte századik díszpolgári címét Budapest XIII. kerülete: az örök tisztelet és emlékezés jegyében megosztva posztumusz díszpolgári címet adományozott Cziffra György zongoraművésznek és Radnóti Miklós költőnek. Az ünnepélyes ceremóniát a kerület születésnapja alkalmából rendezett programsorozat részeként tartották meg a RaM – Radnóti Miklós Művelődési Központban.

Egy kerület, száz történet – száz díszpolgár

Angyalföld, Újlipótváros és Vizafogó egyesítve alkotják a XIII. kerületet, amely 1938. június 1-jén vált önállóvá. Azóta hagyomány, hogy minden évben az alapítás évfordulóján díszpolgári címeket adományoz az önkormányzat olyan személyeknek, akik munkásságukkal kiemelkedően hozzájárultak a kerület szellemiségéhez, kulturális rangjához és közösségi életéhez.

A centenáriumi évfordulón dr. Tóth József polgármester vezetésével a képviselő-testület döntött úgy, hogy a 100. díszpolgári címet a múlt nagyjainak ajánlják fel – azoknak, akik szavaikkal, játékművészetükkel generációk emlékezetébe írták be nevüket.

Az ünnepségen jelen volt Balázs János zongoraművész, a Cziffra Fesztivál alapító művészeti vezetője, valamint Gerard Bekerman, a párizsi Foundation Cziffra képviseletében, akik Cziffra György zenei örökségét ápolják nemzetközi szinten is.

Cziffra György – a zongora angyalföldi fenoménja

Cziffra György (1921–1994) az angyalföldi nyomorból, a Tripolisznak becézett szegénynegyedből indult, és jutott el a világ legrangosabb koncerttermeibe. Már nyolcévesen felvették a Zeneakadémiára, tizenhárom évesen pedig már közönség előtt lépett fel.

1956. október 22-én az Erkel Színházban Bartók Béla II. zongoraversenyének szólistájaként aratott elsöprő sikert – ez volt utolsó magyarországi koncertje, másnap emigrált. Franciaország lett új otthona, ahol karrierje páratlan ívben ívelt felfelé: Horowitz, Rubinstein és Richter mellett emlegették. Nevéhez fűződik a Versailles-i Cziffra Verseny, valamint a tehetségtámogatásra létrehozott alapítvány és koncertkápolna.

A XIII. kerület 2016-ban elsőként csatlakozott támogatóként a Cziffra György Fesztiválhoz, 2021-ben pedig szobrot emelt a művész tiszteletére a róla elnevezett parkban.

Radnóti Miklós – a szó örök díszruhában

Bár Radnóti Miklós nem kapott külön méltatást a sajtóanyagban, neve és költészete szorosan összefonódott a XIII. kerülettel – többek között a róla elnevezett művelődési központ, a RaM is ezt a hagyományt ápolja. Művei a magyar irodalom klasszikusai, emberi méltóságról, szenvedésről és szeretetről szólnak – egy olyan időszakból, amikor a szavak is ellenállásnak számítottak.

A költő tragikus sorsa, munkaszolgálat alatti halála és hátrahagyott „Bori notesz”-e az emberi szellem győzelmét hirdeti az embertelenség felett. Posztumusz díszpolgári címének odaítélése egyszerre költői és morális üzenet.

További kitüntetettek:

Halász Judit, Horvát János, Hadas Krisztina

A centenáriumi díszpolgári címet idén megkapta még:

Halász Judit Kossuth-díjas színművész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, generációk gyerekkorának énekes-mesélője,

Horvát János Pulitzer-emlékdíjas újságíró, televíziós személyiség, egykori diplomata,

Hadas Krisztina posztumusz díjazott, Prima Primissima-díjas újságíró, televíziós szerkesztő, dokumentumfilmes, akinek munkái a társadalom érzékeny pontjaira világítottak rá.

Egy kerület emlékezik – a kultúra nyelvén

A XIII. kerület évfordulós ünnepe nemcsak visszatekintés, hanem útmutatás is: a múlt nagyjainak emlékezete egyben a jelen felelőssége. Az új díszpolgárok élete és munkája olyan értékeket képvisel, amelyek ma is érvényesek: a tehetség, a hűség, az emberség és a közösség iránti elkötelezettség.

Az angyalföldi gesztus túlmutat egy önkormányzati döntésen – ez egy városi emlékezetpolitika finom, mégis erőteljes kifejezése. A zene és a költészet révén a kerület századik díszpolgárai nemcsak falakat, hanem generációkat is összekötnek.

A legfrissebb zenei és irodalmi cikkek

Megosztás: