A világháború adatbázisa a neten, hősi halottak albuma

Fontos és elképesztően izgalmas weboldallal bővült a világháló. A hungarianarmedforces.com egyedülálló ingyenesen böngészhető első világháborús adatbázis és a háború hősi halottainak albuma.

A hungarianarmedforces weboldalon a XX. századi magyar hadtörténelemmel kapcsolatos adatbázisban böngészhetünk.

Célunk, hogy a korszak magyar fegyveres erőinek olyan adatai váljanak ismertté, amelyek eddig csak levéltári kutatás vagy komoly könyvészeti munka után lett volna hozzáférhető. Az adattárban található adatbázisok a honlap szerkesztőinek a munkái, nem egy közülük több hónapos vagy akár több éves kutatómunka eredménye, ettől függetlenül a weboldal látogatása ingyenes.

– írják a szerkesztők.

A weboldal összegyűjti tehát az elérhető publikációkat, de az adattárban az első világháború hőseinek albumát és naptárát is megtalálhatjuk.

Az album azok előtt is tiszteleg, akikről már senki sem emlékezik meg: a háborúban kitüntetettek véget nem érő listáját találhatjuk meg az adattárban.

világháború
Fotó: hungarianarmedforces.com

Az I. világháború során a Magyar Királyság területén 3.800.000 embert mozgósítottak. Egy részük a Magyar Királyi Honvédség, mások a császári és királyi haderő alakulataiban szolgáltak. Közülük a különböző frontokon 661.000-en haltak hősi halált, 743.000 megsebesült és 734.000 hadifogságba esett.

Az albumon belül a Mária Terézia Katonai Rend kitüntetettjeit, Tiszti Arany Vitézségi érmeseket és Legénységi Arany Vitézségi érmeseket találunk.

Az egyik legérdekesebb a Legénységi Arany Vitézségi érmeseket összegyűjtő al-adatbázis. Az érmet azok kapták meg, akik az átlagos kötelességteljesítést messze túlszárnyaló személyes bátorságot, bajtársiasságot tanúsítottak. A legénység által kiérdemelhető legmagasabb kitüntetést, az ARANY VITÉZSÉGI ÉRMET 1500-an kapták meg.

világháború
Fotó: hungarianarmedforces.com

Több órán át böngészgettem a kitüntetetteket, pedig nem kutatok a témában. Megkerestem hátha van rokon-névrokon, s volt: Benedek Márton feladata 1915. február havában a Manilova mellett emelkedő gócpontok támadása, az ellenséges állások felderítése volt.

Benedek Márton tizedes néhány emberével macskaügyességgel közelítette meg az oroszok állásait és pontos adatokat hozott az ellenség hozzávetőleges erejéről, állásai erősségéről, gépfegyverei számáról, figyelőinek és biztosító erejének elhelyezéséről.. Ezen jelentések figyelembevételével másnap hajnalban meg is indult a 20-as honvédek támadása. A támadást Benedek tizedes vezette be járőrével azon megbízatással, hogy fogja el az ellenséges megfigyelőket, kik az orosz vonal elölt helyezkedtek el. Ezen feladatát sikerrel meg is oldotta és az elfogott két megfigyelőt ezredének visszaküldte. Maga pedig száz-százötven lépésnyire az orosz állások előtt várta be ezredének támadását. Midőn ezrede rohamtávolságra érkezett, hozzája csatlakozott és honvédbajtársai lendületes támadásának élén haladt. Az elsők között volt, kik az állásokba betörlek, hol az első gépfegyvert ő tette ártalmatlanná.

Hasonlóan érdekes és izgalmas a háborús hősök naptára menüpont is. A naptár második bejegyzése (július 29.) például a háború első áldozatának, Kovács Pál, gyalogosnak állít emléket. Az oldal szerkesztői várják a családok birtokában lévő hasonló hőstettek leírását, illetve minden olyan adatot, ami bővítheti webes adattárat.

világháború
Fotó: hungarianarmedforces.com

Miskolczy-Simon János adatait például a hadnagy unokái küldték be.  1914. szeptember 1-jén Lemberg mellett, a Kulików falu melletti ütközetben esett el. 22 éves felesége egyedül maradt 4 és 2 éves kislányával.

világháború
Fotó: hungarianarmedforces.com

A felület tartalmát Berekméri Árpád Róbert történész-levéltáros, Illésfalvi Péter történész-muzeológus, Maruzs Roland történész, dr. Sallay Gergely történész-muzeológus és dr. Szentváry-Lukács János kutató szolgáltatják és a kutatások függvényében folyamatosan bővítik.

A weboldalt 2014. július 28-án, az első világháború kitörésének századik évfordulóján indították el. A honlap így nem csak érdekes és néha hátborzongató, vagy éppen elszomorító böngésznivaló, hanem a kutatók, diákok, tanárok számára is elképesztően könnyen hozzáférhető forrásgyűjtemény.

Megosztás: