A hamisításban világelső Kína kulturális szinten is jobban teljesít: Egy teljes múzeum adta ki magát valódinak, tárgyakkal, személyzettel, helyszínnel együtt – adta hírül az Artportal. Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét védő agyaghadsereg feltárása a múlt század 70-es éveinek egyik legnagyobb régészeti szenzációja volt. A terrakotta szobroknak csak egy részét tárták fel, ám a már napvilágra került anyag is elégséges volt ahhoz, hogy a feltárás helyszínén kialakított múzeum Kína egyik legfontosabb idegenforgalmi attrakciójává váljon.
Az agyaghadsereg igazi múzeuma mellett – attól földrajzilag nem is messze – működött egy „álmúzeum” is, amiben egytől egyig hamisítványok voltak láthatók. Ráadásul az álmúzeum kitalálói azzal már nem bajlódtak, hogy maga a múzeum is a megtévesztésig hasonlítson az eredetihez: mindössze 40 szoborról készítettek másolatokat és azokat jóval kisebb helyen, összesen 600 négyzetméteren állították ki.
Az agyagkatonákról legális másolatok sokasága létezik, a turnézó kínai vándorkiállítások többségén nem az eredeti agyagkatonákat mutatják meg. Ám ilyenkor a látogatókat erről a promóciókban és a helyszínen is tájékoztatják.
- A teljes cikket az Artportalon olvashatod.