Szentendre felett az ég most olyan, mintha valamelyik helyi képzőművész maszatolta volna akvarellfestékkel bánatos-kékesszürkére, lassú hömpölygésű októberire. (Egyik festő a minimum kétszázból, mert hozzávetőleg annyi él itt. Mint ma megtudtam. Elhajítasz egy tubus cinóbert és piktort találsz el vele. Jó hely!)
Ez is gyönyörű, ezt is szeretem – most élek, minden évszakkal jóban vagyok -, de hazudnék, ha azt írnám, hogy nem villanyozott fel az Art Capital 2018-as programja, melynek sajtótájékoztatóján jártam. Először is, hogy júniusban lesz – június 9-től 24-ig -, mikor minden és mindenki bizsereg, másodszor, hogy főtémája: Ösvények a kertben. (Mintha egy haiku címe lenne.) Minden eddiginél több, mintegy harminc helyszínen mutatja majd be a hazai és a térség legjelentősebb kortárs képzőművészeti fesztiválja mindazt, amit a Kert szimbolizál. (csend, titok, szerelem, bujaság, rend vagy elvadultság, pihenés, zen, alkotás, diskurzus barátokkal, apró pókok bámulása, buli, Paradicsom, paradicsom, menedék, magadnak teremtett meghitt tér stb.)
Ráizgultam a témára, mert habár életemben egy petúniát el nem ültettem, legkedvesebb időtöltésem kertekbe belesni, azokban sétálgatni, de leginkább: ott üldögélni. (Mi másnak van értelme, drága Szindbád?) Az Art Capital 2018 két hete alatt sok jelentős magyar és nemzetközi képzőművész mutatja majd be nekünk a maga kertszerelmét. Emellett lesz pályázat a témáról kurátoroknak, konferencia, megint lesz köztéri kiállítás, és – ha minden jól megy, menjen jól, két ujjam keresztbe teszem – nyáresti filmvetítés a Dunaparton, limonádé és hosszúlépés mellett. Felütésként Bécsben mutatják be az idei esemény néhány projectjét, ezzel is idecsábítva az osztrák műélvező közönséget, akik a Dunán kellemdúsan le tudnak majd hajózni Szentendrére, a képzőművészet magyar fővárosába.
Viszont repülővel jön Mohau Modisakeng, az idei velencei biennálé rendkívül tehetséges dél-afrikai művésze, és lesz Ferenczy Béni kiállítás is. A tervek szerint lesz kedvezményes szálláslehetőség látogatóknak, hogy többnapos, pompás nyári desztináció lehessen a fesztivál.
Ám, mint ahogy Gulyás Gábor igazgató elmondta, a Ferenczy Múzeumi Centrum sok egyéb, Art Capital-on kívüli izgalmas programmal készül a jövő évre: többek között új Czóbel Béla, Kmetty- és Vajda Lajos kiállítás nyílik, valamint a jeruzsálemi Izrael Múzeummal is alakul egy nagyszabású tárlat. (Alig várom mindet.)
És most egy kérés: a Nagyposta előtti tér neve had legyen Bizottság-liget, ó, kedves szentendrei képviselő testület! Hiszen egyrészt már úgyis ott van egy posztamensen a közelmúlt egyik legnagyobb hatású zenekarának, a város egyik büszkeségének az emlék- illetve inkább jelenköve, másrészt mi tehet még inkább kedvessé, vonzóvá és izgalmassá egy képzőművészetéről híres helyet, minthogy a turista, a kő megtekintése után, mikor elindul felfedezni a kisvárost, lófrálásában véletlenül találkozik az utcán azokkal, akikről a jelenkőn olvashatott? (Például efZámbó Istvánnal, aki ráérősen, derűsen jön-megy a Szamárhegyen vagy Waszlavik Gazember Lászlóval, aki viszont mindig hosszú, energikus léptekkel szeli át a Főteret, s akik mindketten rendkívül barátságos, nyitott emberek.)
2016-2017-ben ötvenkét időszakos tárlat volt itt. Az előző évben öt. Az Art Capital 2018 megint kiváló image-építő lesz, nagy esély arra, hogy Szentendrére azt dobja a gép, hogy „a festők városa”, mikor egy – teszem azt japán, osztrák, szerb vagy magyar – turista beírja a keresőbe helységünk nevét. Jövőre tehát találkozunk a kertben!
Welbach Lola Lombhullató