Pofájuk, az van!

Könyvhétre a Kossuth Kiadónál megjelenő Megelőzni a jövőt című könyvem kétszáz írásából a Kézcsók Krúdynak című szöveg éppen két éve jelent meg a Librarius-on.

A publicisztika arról szólt, hogy a politikusok kezet csókolhatnának a tegnapi és mai magyar íróknak,

ha a választókat meggyőző mondatok kacskaringóznak ki a szájukból. Ékesszólásuk, választékos szavaik, hatékony kifejezésmódjuk ott rejlik a magyar, vagy magyarra fordított versekben, regényekben Berzsenyi Dánieltől Esterházy Péterig, és így van ez akkor is, ha az említett szerzők, meg a többi illetékes száz nyelvművész műveit a megszólalók esetleg netán feltételezhetően nem is olvasták.

Majd később így folytatódott a szöveg:

“a politikusok olyan természetességgel használják céljaik érdekében ezt a nemzeti létet átitató, s elevenen tartó nyelvi kincset, mint a pék a kenyérsütéshez a lisztet.

A különbség csak annyi, hogy a pék kifizeti a liszt árát.

Tisztelt pénzosztó uraim, ott fent, nem kellene több forinttal támogatni a kultúrát? És azon belül is az irodalom megjelenési formáit könyvtől a tévéjátékokon át a filmekig? És azon túl is az olvasás fontosságát az oktatásban? És azon belül nem lehetne a pedagógusokat is ebbe az irányba lökdösni némi képzéssel meg kápéval?

Mindez akkor jutott eszembe, amikor az 1193 oldalas 2015-ös központi költségvetésben megszámlálhatatlanul sokszor találtam meg a „sport” szót, és persze a futballt is vagy tízszer, de egyszer sem a „könyvkiadás”, a „magyar irodalom” vagy az „olvasás” szavainkat.”

No, most kérdés, hogy: miért publikálom „másodközlésben” ezeket a részleteket?

Végigfutottam keresőprogrammal a 2018-as költségvetési tervezet 2000-nél is több oldalán.

Mi az eredmény?

A sport szó ismét megszámlálhatatlan sokszor – tán hatszáz alkalommal – bukkan fel. Az olvasás egyszer. A könyvkiadás egyszer. A magyar irodalom kétszer.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának fejezeti indoklásában 254 oldalon az irodalom szó hatszor, az olvasás egyszer, a sport háromszáztizennyolc alkalommal fordul elő.

Mindez történik akkor, amikor a PISA jelentés egyértelműen kimutatta, hogy a szépirodalom olvasása jelentősen növeli a szövegértést, amitől akár egy-két évfolyammal is értelmesebb lehet a gyerek, mint nem olvasó társa.

A könyvheti kötetben is megtalálható MÁSRÉSZT című írásomban Bernhardot idézem:

A sportnak minden időkben és főleg minden kormány részéről jó okból mindig a legnagyobb jelentőséget tulajdonították, szórakoztatja és kábítja és butítja a tömegeket, és főleg a diktatúrák tudják, miért támogatják mindig és minden esetben a sportot. Aki a sportot támogatja, az a maga oldalára állítja a tömegeket, aki a kultúrát támogatja, az maga ellen fordítja őket, mondta nagyapám, ezért áll ki mindig minden kormány a sport érdekében és a kultúra ellen.

(Thomas Bernhard: Önéletrajzi írások)

A könyv elektronikus formában a multimediaplaza.com oldalán is megrendelhető.

Nógrádi Gábor

Megosztás: