Gigor Attila A nyomozó című filmje artfilmként is 50 ezres nézőszámot produkált, ami komoly elvárásokat állít a rendező elő a következő produkciónál. Attila most a Kút című filmet forgatja. De mi jár ilyenkor a producer fejében? Erről beszélgettünk Pusztai Ferenccel.
Pontosan 314,6 millió forintot kaptak a Magyar Nemzeti Filmalaptól a Kút című film elkészítésére. Ez elég, sok, vagy kevés?
Nagyon örülünk neki, és bízom benne, hogy elég lesz a támogatás. A teljes költségvetés 450 millió forint. Ennyiből elvileg meg lehet csinálni ezt a filmet. Viszont nagyon becsapós a dolog, mert a történet távol a várostól játszódik egy benzinkúton, és például a díszletet meg kellett építeni. Emellett a film 35 mm-re forog, ami szintén növeli a költségeket. Ez azért volt lényeges döntés, mert teljesen más hangulatú filmet kapunk, mintha digitális kamerákat használnánk. Fontos volt mérlegelni, hogy milyen formátum támogatja legjobban a képet, melyik formátum ad olyan támaszt a történetnek és a helyszínnek, amitől a néző öntudatlanul úgy kódolja le a történetet, ahogy azt mi szeretnénk. Teljesen más a részletgazdagság, a színek, a tónusok, és ez sajátos érzéseket, gondolatokat generál a nézőben.
Nem csak a képi világ, a téma is elég rendhagyó lesz Pusztai Ferenc legújabb produkciójában. Gondolkodik még a rendező üzenetben?
Ebben a történetben a legfőbb üzenet az, hogy szeressenek minket, és nekünk is szükségünk van arra, hogy szeressünk, mert az ember csak így lehet lelkileg kiegyensúlyozott. Tiszta érzelmek egy zavaros világban – ez a Kút hívószava. Azt dolgozzuk fel benne, hogy mindenkinek kell egy ember, akibe kapaszkodni tud, hogy folytatni tudja az életét. Hogy mindenkinek kell egy történet. Vagy esetleg több is.

MTI Fotó: Bodnár Boglárka
Retro technika, retro hangulat? Hogyan kell ezt értelmezni? Az utóbbi időben, mintha talán több magyar filmet nézne a közönség. Milyen fogadtatásra számítanak?
Hasonló stílusú filmet fogunk látni – hangulatában -, mint amilyen a Nyomozó, mivel ez egyfajta crossover lesz. Ezt azt jelenti, hogy hordoz magában drámát, feszültséget, és néha megmosolyogtató, ahogy a karakterek bukdácsolnak a filmben. Ezen jót lehet derülni, és reméljük, a Kút is beáll a sorba, mert az utóbbi időben már többen nézik meg a moziban a drámai filmeket. Nagyon fontosnak tartom, hogy ma már egy komolyabb hangvételű film is meg tud mozdítani ötvenezres közönséget, így a Saul fia, vagy a Fehér Isten. Pedig ezek nem közönségfilmek, tehát nem az a nagyon könnyed szórakozást nyújtó valami, de mégsem állnak meg a megszokott tízezer nézőnél. Az utóbbi nézőszámot egyébként az igazán komoly fesztiválfilmeknek sem sikerült átlépni, hiába számítottak nagyon nagy szakmai sikernek.
Változott volna a filmes közönség ízlése, igényvilága?
Úgy érzem, mintha kicsit nyitottabb lenne a közönség, és valóban elkezdett növekedni a nézőszám. A maga idejében A nyomozó az art filmek kategóriájában negyvenezer nézőt tudhatott magáénak, az akkor nagyon nagy dolog volt. Attila ugyanazt a színvonalat és stílust fogja tudni hozni ebben a filmben is.
A film történetéről már több helyen olvastunk részleteket. Mi a lényeges, mit emel ki a producer?
Egy kiskorában magára hagyott fiú már meglett férfiként meglátogatja édesapját, aki egy isten háta mögötti benzinkúton dolgozik, ahol még aznap lerobban egy kisbusz, így az utasok a kúton rekednek pár napra – ez lesz a kiindulópont.
A film forgatását 34 naposra terveztük. A stáb szakmai és technikai felkészültsége maximálisan alkalmas a határidők betartására, és amennyiben az időjárás kegyes lesz hozzánk és nem történnek nagyon szélsőséges dolgok, akkor időben el fog készülni. A premier legjobb esetben májusban, de inkább szeptember-októberben esélyesebb. A filmet 90-95 percesre tervezzük, és olyan ismert színészekkel dolgozunk együtt, mint Jankovics Péter, Kovácsi Zsolt, Trokán Nóra, Kurta Niké, Udvaros Dorottya, László Zsolt, Pokorny Lia.
A film operatőre Herbai Máté, látványtervezője Pater Sparrow, vágója pedig Kiss Wanda. Az alkotás a tervek szerint jövő tavasszal kerül a magyar mozikba, forgalmazója a Vertigo Média lesz.