Évzáró számvetésünkből úgy tűnik, bőven kínált kibeszélni valót 2014 is. A rendszerváltás, a demokrácia és a fiatalkorú bűnözés még mindig aktuális téma. Összegyűjtöttük a legszókimondóbb interjúkat, amik túlmutatnak a művészet sejtelmeskedő pózain.
1. Gergye Krisztiánt az idén novemberben az Átrium Filmszínházban bemutatott Merénylet című előadása kapcsán kérdezgettük a forradalmi tematika aktualitásáról. A provokatív Gergye-rendezésről írt nem kevésbé provokatív Marat/Sade – Avagy marad a szar című ajánlónkba érdemes ízelítőként elsőként beleolvasni. Majd meghallgatni, mit gondol maga a rendező Peter Weiss klasszikusáról – az elmegyógyintézet és Magyarország közt fellelhető párhuzamokról.
Interjúnk Gergye Krisztiánnal:
„Ma, 2014 Magyarországán nem áthallásosságra, hanem egyértelmű kommunikációra van szükségünk.”
2. Az év egyik legizgalmasabb magyar filmes projektje, a Káin gyermekei című dokumentumfilm kapcsán beszélgettünk Gerő Marcell rendezővel társadalmi felelősségről, egyéni szembenézésről, és hogy vajon egy gyerek által elkövetett bűn fölött helyes-e a felnőttbűnözés rendszeréből ítélkezni? Hová lesz a gyilkos harminc év múlva?
Interjúnk Gerő Marcellel:
3. Takács Gáborral, a Káva Kulturális Műhely szakmai vezetőjével a részvételi színház mikéntjeit feszegetve lyukadtunk ki a demokrácia kérdéséig. Mit taníthat nekünk a színház a demokráciáról? Igényli egyáltalán a magyar társadalom a részvétel lehetőségét? A demokrácia a mi örökségünk, és még élvezni is lehet.
Interjúnk Takács Gáborral:
4. A Kozmosz zenekar frontemberével, Pál Zsolttal pedig a politizáló punkzenekarok kapcsán beszélgettünk a magyar zenei életben az aktualitás és a társadalomkritika hiányáról. Nem poppal kell rendszert váltani, de azért elférne több bátorság.
Interjúnk Pál Zsolttal: