„Van úgy, hogy az embert a titkai tartják életben.” Szántó T. Gábor új regénye a 2012-es Ünnepi Könyvhétre a L’Harmattan Kiadó gondozásában jelenik meg.
„– Hagyja, hogy elmenjen, Miklós. Nőzzön egy kicsit. Akkor majd féltékeny lesz és visszajön. Akar átjönni? Iszunk egy kis szilvapálinkát.
– Nem lehet, reb Slojme, már van bennem két nyugtató.
– Maga nyugtatót szed?
– Nem jókedvemben.
– Keressen magának másik lányt.
– Nem tudom elképzelni az életem mással.
– Ha nagyon kapkod utána, nem jön vissza. Nem kellene esetleg egy pszichiáter magának? Én negyven éve járok.
– És segít?
– Nem, de rendkívül jól szórakozom. Egy idő után azt mondják, mintha én kezelném őket.”
*
Egy mester, egy tanítvány és egy nő próbálnak kikeveredni életük zsákutcáiból az ezredforduló Budapestjének jellegzetes helyszínein: az Újlipótvárosban, a Duna-parton, divatos bárokban vagy éppen romkocsmákban, a zsidónegyed sikátoraiban.
Hol együtt, hol külön, hol egymást segítve, hol egymás elől menekülve keresik a választ: hogy viseljék el a szerelmet, az életet és a halált?
Keresik a választ: kiléphetnek-e a múlt árnyékából, vagy holtig magukban hordozzák.
Keresik a választ: hogy lehet így élni és szeretni?
Egy vészkorszakot túlélt öreg emigráns tér vissza Amerikából Budapestre, s költözik az Újlipótváros szívébe. Visszatér szülőhazájába, mert nem tud elszakadni tőle, és tudatosítani akarja, milyen kincseket rejt a múlt. Fiatal tanítvány szegődik mellé, s míg kezdetben ő támogatja nagy terveket dédelgető, beteg mesterét, szerelmi válsága következtében egyre inkább a fiatalember szorul rá az idős férfi élettapasztalatára, bölcsességére.
Párhuzamosan bonyolódik a regény szerelmi szála, illetve a mester és tanítványa kalandjai. Szexualitás és vallás kérdései éppúgy ütköznek, mint a menni vagy maradni dilemmája. Az öreg nemcsak a hagyományra, hanem az életre is tanítja a fiatalembert, mintha azt akarná sugallni: ha a tanulásnak mint életformának lőttek, még mindig ott az élet mint tanulási forma.
A múlt élő valóság e könyvben, mely azonban ízig-vérig kortárs regény. A szerelmi szenvedély és a nemzedékek közötti dialógus lehetősége éppúgy szerepet kap benne, mint az, hogy a különböző hitű és gondolkodású embereknek hogyan kellene élnie egymás mellett, s mihez kezdjen a tradíció és a modern kor kihívásaival korunk szülötte.
A regény szereplői, miliője ismert lehet az olvasók előtt a szerző Népszabadságban megjelent tárcanovella-sorozatából is. A tárcák és a regény azonban más-más történeteket villantanak fel szereplőik életéből.
http://szepirodalom.harmattan.hu/
Könyvbemutató:
Május 29. kedd, 17.00
Írók Boltja (Bp. VI. Andrássy út 45.)
A könyvet méltatják: Török Ferenc filmrendező, Vári György irodalmár
Dedikálás:
Június 10. vasárnap, 17.00
Vörösmarty tér (JAK-L’Harmattan stand)
Videó a kötetről:
{jcomments on}