Megint jőnek, kopogtatnak:
„Csendesebben vigadjanak,
Isten áldja meg kendteket,
Szegény édesanyám beteg.”
Csütörtökön nyílik meg a Göteborgi Könyvvásár, amelynek főtémája Magyarország lesz. A kedélyek máris felforrósodtak a vásár körül. A Facebookon írja a szerző és kommentátor America Vera-Zavala:
Magyarország a téma, a Magyar Kulturális Intézet a fő partner. Ugyanakkor látjuk a napi borzalmas képeket Magyarországról, a menekültek embertelen kezelését, és ez a magyar kormányzati politika… Mit csináljon az ember, mit tegyünk?
A svéd művész, Channa Bankier kategorikusan kijelenti, hogy nem hajlandó semmilyen magyar témájú rendezvényen részt venni, bojkottálja azokat. Ylva Lagercranz Spindler, kulturális újságíró szerint a könyvvásárnak folyamatosan extra programokat kellene beilleszteni, hogy a helyzetet meg lehessen vitatni. Erre Daniel Levin, a Könyvvásár főszervezője azzal reagál, hogy mindenképpen lesznek aktuális vitaprogramok a vásáron, a műsort folyamatosan bővítik ezekkel. Úgy véli, hogy a Könyvvásáron nem csak az irodalomnak van helye, hanem a társadalmi vitának is.
A 31. Göteborgi Könyvvásár programjában szerepel egy vitaprogram Heller Ágnes filozófussal, illetve itt mutatják be a néppárti Birgitta Olsson könyvét, a Hej herr diktator (Jó napot, diktátor úr) című művet, aminek az alcíme: Magyarország Orbán uralma alatt.
A Balassi Intézetet is érték támadások Svédországban. Pártossággal vádolták, és felhozták a Hunniával való kapcsolatát, illetve Bayer Zsolt 2013-as stuttgarti szereplését.
Az idei Göteborgi Könyvvásárról való tudósítás nem lesz egyszerű feladat annak, aki nem akar a napi politikáról tudomást venni. A vásár melléktémája a szólásszabadság lesz. Ennek reményében felszínre fognak kerülni az aktuális magyarországi események, de reméljük, nem az irodalom rovására.
(A cikk a Svenska Dagbladet cikkje alapján készült)