Csaknem 300 millió dollár (81 milliárd forint) értékű, mintegy 2500 ritka könyvből és kéziratból álló gyűjteményt ajándékozott az amerikai Princeton Egyetemnek egy hajdani diákja – olvasható az intézmény honlapján.
A könyvgyűjtő William H. Scheide 1936-ban végzett az egyetemen. A muzsikus és zenetörténész tavaly novemberben, százéves korában hunyt el. Scheide csaknem 300 millió dollárra becsült értékű ajándéka volt az amerikai elit egyetem történetének eddigi legbőkezűbb adománya. Gyűjteményét 1959 óta a Princeton Firestone Könyvtára őrizte, a kutatók látogathatták.
A Princeton elnöke, Christopher Eisgruber háláját fejezte ki, hogy Scheide „lélegzetelállító gyűjteményét a tudósokra és a jövő generációk hallgatóira hagyta”. Karin Trainer, az egyetem könyvtárosa szerint a filantróp „Bill Scheide nagylelkűsége legendás volt.”
Gyűjteményének „valódi értéke”, hogy kutató állította össze, darabjait azért tudományos jelentőségük miatt szerezte be
– tette hozzá a könyvtáros. A Biblia legelső nyomtatott kiadásának hat példánya, az amerikai Függetlenségi Nyilatkozat eredeti nyomata, Ludwig van Beethoven 1815-1816-ban saját kezével írt kottái, Bach, Mozart, Schubert és Wagner eredeti partitúrái és William Shakespeare kéziratai is megtalálhatók a páratlan kollekcióban.