Lublinban, a Cicha (csendes) utca szürkeségében a legszínesebb folt a Szeretet Kávézó.
A szeret olyan érzés, amiben nincs semmi érdek, mindig őszinte, szívből jön és nem kerül semmibe. Innen a hely neve – meséli Michal Wolny, a furcsa kávéházi projekt egyik kiagyalója.
Itt a kávé és a tea csak ürügy, azt szeretnénk, ha a Szeretet Kávézó olyan hely lehetne, ahol az emberek egyszerűen jól érzik magukat és nyitnak mások felé, miközben eszmét cserélnek egymással – mondja Zbyszek, aki csak másodállásban dolgozik a kávézóban, mert napközben köztisztviselő.
A hangulatos lublini kávézóban nem túl nagy a választék, de a látogatók zöme nem is ezért érkezik.
A számlát kiegyenlítésének többféle módja is adott és a lehetőségek száma szinte végtelen: van aki „csak” egy mosolyt ad, mások hoznak egy kiló cukrot vagy egy zacskó teafüvet, elénekelnek egy dalt, vagy angolórát adnak. Van, aki portrét rajzol… Aki kellemetlennek érzi a pénz nélküli megoldást, az sincs kirekesztve, az pulton található dobozba helyezheti a vételárat – amiből aztán tisztítószereket vásárolnak.
Maga a hely nem ismeretlen a lubliniak előtt, van „gasztronómiai múltja”: korábban, sok évvel ezelőtt az orvosi akadémia ételbárja volt ezen a helyen. Ennek ellenére az önkénteseknek egy hónapjába telt használható állapotba hozni a helyet, ami 2001 óta zárva volt: A padlótól plafonig ki kellet cserélni mindent. A felújítás költsége – úgy, hogy mindent a csoport tagjai végeztek – 600 Zlotyiba (nagyjából 42000 Ft) kerültek, amit sikerült adományokból összeszedni.
Michal Wolny csoportja ingyen kapták meg a helyet – kulturális és szociális működésre. Autonóm szociális/szövetkezeti centrumnak nevezik magukat,mindent a „csináljuk együtt” jegyében tesznek. A klasszikus haszonelvű hozzáállástól igyekeznek magukat távol tartani, csak olyan akcióban vesznek részt, mely társadalmilag és közösségileg is hiteles számukra.
A sokaknak szimpatikus kezdeményezés felkeltette a lengyel sajtó érdeklődését, hogy mivé változik/változhat a Szeret Kávézó az évek során, azt egyelőre csak találgathatjuk.
Persze, azért időről időre rápillanthatunk a kávézó facebook-oldalára (onnan vanak a képek), vagy a háttérben álló autonóm szerveződés honlapjára.