Sikátorba szorult vörös csillag, nyársra húzott saslik-könyvek

Hang- és fényeffektusok, szabadtéri installációk – kortárs művészeti reflexiók korabeli helyszíneken: a művészetek hazai fővárosa, Szentendre tematikus programsorozattal emlékezett az 1956 októberében történtekre.

szentendre 56
Városház tér. Csató Máté: Pecsét

A város meghívásos pályázatán 12 szentendrei művészt kértek fel installációk tervezésére, a 8 pályamű közül 7 valósul meg eredeti, ’56-os helyszíneken.  A hét helyszín egyenként is felkereshető, de vezetett séták során művészettörténészekkel, helytörténészekkel is látogatható, iskolásoknak rendhagyó történelemóraként. A történelmi vonatkozásokat és a művek leírását az ez alkalomra készülő kiadvány foglalja össze.

Az installációkat készítő művészek:

Csató Máté

ef Zámbó István

Forgács Társaság

Margit Szabolcs

Nagy Barbara

Tóth Eszter

Vincze Ottó

A public art művek október 23-tól november 4-ig láthatók, hallhatók a város különböző pontjain.

Nyitóképünk: Tóth Eszter Vörös csillag című, 3,5 x 3,5 méteres térinstallációja a valaha győzhetetlennek hitt hatalmi szimbólum sikátorba szorult romlását, karikatúrává válását érzékelteti.

sz5
Városház tér. Margit Szabolcs Megtisztulás című fényfestés munkája a járdára vetíti a szobortöredékeket.
sze1
Forgács Társaság: Együtt a szabadságért
sze2
Posta előtti tér. A Forgács Társaság Együtt a szabadságért című, 56 db 180 cm magas, földbe szúrt zászlókból álló térinstallációja a forradalmi tömeget jelképezi.
sze10
Dunaparti Művelődési Ház udvara. ef Zámbó István: Nyárson égetett könyvek.
sze6
Városház tér. Csató Máté a Pecsét című, a tárgyat 2 x 2 x 2 méteresre felnagyító objektje (felirata Konyec, azaz Vége) a kommunista bürokráciát és a forradalom emberi sorsokat megpecsételő mivoltát egyszerre szimbolizálja.

 

 

Megosztás: