+ Tudomány

Miért és hogyan öröklődhet egy lelki trauma generációkon át?

holokauszt

Hogyan fejti ki hatását a transzgenerációs mintázat a holokauszt-túlélők első-, másod-, a harmad-, vagy akár negyedik nemzedékének tagjaiban?

Fotó: Szántó András

Egy holokauszt-kiállítás pszichológiai vonatkozásai

A pszichológia ismert tézise szerint a trauma elszenvedésének pillanatában az áldozat szervezete a túlélés érdekében reagál, így az ember sokszor nem képes folyamatában érzékelni és felidézni a vele megtörtént eseményeket.

A traumafeldolgozás csak utólag történik meg, és jelentős szerepet játszhat benne a művészi alkotó-tevékenység – ám ennek kapcsán érdemes tisztázni, hogy mi is az a lelki trauma?

Milyen a természete, hogyan és hol raktározza el azt az emberi agy? Miért és hogyan öröklődhet egy lelki trauma generációkon át? Hogyan fejti ki hatását a transzgenerációs mintázat a holokauszt-túlélők első-, másod-, a harmad-, vagy akár negyedik nemzedékének tagjaiban?

Ilyen és ehhez hasonló, izgalmas kérdésekre kaphatnak választ A trauma kirajzolódása című kerekasztal-beszélgetésen, amelyet a Magyar Nemzeti Galériában (MNG) rendeznek meg október 8-án, kedden délután 5 órától.

A beszélgetés résztvevői: Farkas Zsófia, a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár munkatársa, az Így történt. A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain című tárlat kurátora, valamint Richter Júlia, a Traumaközpont klinikai igazgatója, A holokauszt nemzedékei című kötet társszerzője, akikkel Gyárfás Dorka kulturális újságíró beszélget.

A beszélgetés a Magyar Nemzeti Galériában megtekinthető, Így történt. A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain című kiállításhoz kapcsolódik, amelyen a koncentrációs táborok, a gettó vagy a munkaszolgálat mindennapjait megörökítő grafikák láthatók.

A műveket ismert és kevésbé ismert magyar képzőművészek, túlélők – többek között Kádár Béla, Bálint Endre és Gedő Ilka – készítették, és arra mutatnak rá: a holokauszt képzőművészeti ábrázolása, a szemtanú művészek nézőpontja, a látottak művészi dokumentálása kulcsfontosságú a holokauszt megértéséhez, értelmezéséhez.

Az október 13-ig meghosszabbított tárlaton szereplő műtárgyak nagy része a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár gyűjteményéből származik, amelyeket más magyarországi intézményekből és külföldről érkező művek egészítenek ki.

A tudomány legfrissebb hírei

Népszerűek

To Top