A Memorial Emberi Jogi Központ feloszlatása súlyos csapás az orosz civil társadalomra – jelentette ki szerdán Claudia Roth, a német szövetségi kormány kulturális ügyekért és médiaügyekért felelős államminisztere.
A Zöldek politikusa közleményében kiemelte, hogy az Oroszországban szerdán bírósági döntéssel megszüntetett szervezet – amelyet a Nobel-békedíjas Andrej Szaharov köré csoportosuló polgárjogi aktivisták alapítottak az 1980-as években –
„hatalmas mértékben hozzájárult a múlt feldolgozásához, és az európai emlékezetkultúra számára is mércét állított fel”.
A szervezet a múlt feldolgozása mellett a polgári és az emberi jogok oroszországi megőrzéséért is rendíthetetlenül küzdött – tette hozzá Claudia Roth.
Hangsúlyozta: az orosz legfelsőbb bíróság keddi döntése a Memorial Nemzetközi Történelmi és Ismeretterjesztő Társaság – a Memorial Emberi Jogi Központ testvérszervezete – felszámolásáról és a szerdai moszkvai bírósági döntés a Memorial Emberi Jogi Központ feloszlatásáról beláthatatlan következményekkel járó
„súlyos csapást mér az orosz civil társadalomra”.
A politikus a történelmi múlt feldolgozásának jelentőségével kapcsolatban rámutatott, hogy „minden társadalomnak gazdagodást jelent a megbékélés a saját történelmével”, és „csak a múlt bűneinek ismeretében lehet megelőzni az újabb igazságtalanságokat a jövőben”.
A Memorial Nemzetközi Történelmi és Ismeretterjesztő Társaság megszüntetése miatt a német külügyminisztérium is tiltakozott. A tárca közleménye szerint az orosz legfelsőbb bíróság döntése
„ellentmond az alapvető polgári jogok védelmére vonatkozó nemzetközi kötelezettségeknek, amelyeket Oroszország is vállalt”.
A nemzetközi kötelezettségek megszegésével betiltott szervezet „nélkülözhetetlenül hozzájárul az emberi jogok súlyos megsértésének kutatásához, dokumentálásához és megelőzéséhez”, és tevékenysége a „közös európai önképünk kifejeződése is”.
Hozzátették: a döntés „nagy aggodalomra ad okot, nem utolsósorban azért, mert megfosztja hangjuktól az elnyomás áldozatait”.