Poós Zoltán: Rock&Roll Áruház / ez a divat 1957-2000 – Corvina Kiadó, 2018 – 152 oldal, kartonált kötés – ISBN 978-963-1365-32-0
Poós Zoltán teljesen szétzilálta a napirendemet! Úgy terveztem, hogy „tájékozódó jelleggel” belepillantok a Rock&Roll Áruház című kötetbe, s aztán megyek tovább, csinálom a dolgomat. Ahogy azt már hajnalban elterveztem. Persze, ebből nem lett semmi, mert nem tudtam letenni a kötetet! Beleragadt a kezembe, s valamilyen erős hipnotikus hatást kiváltva rávett arra, hogy egy ülésben végigolvassam. Itt-ott lelkesedve, másutt (magamon/magunkon) elszomorodva, egyebütt kacarászva, s megint máshol (gondolatban) Poóssal vitázva.
A Rock&Roll Áruház elképesztő! Összegyűlik benne minden, ami a ’60-as évektől a ’90-es évekig fontos volt az akkori fiataloknak, tinédzsereknek. Néha korosztályban kicsit kileng, és feltűnik a kisiskolások kincskészletének (Sztogoff Mihály-os tükör) egy-egy darabja, vagy a felnőttség néhány ikonikus tárgya (svájcisapka, apupizsama). De egészen pontosan festi meg tárgyak által azt a világot, amiben éltek azok, akik a XX. században voltak fiatalok.
„…A svájcisapka viselése egyet jelentett az önfeladással, ugyanúgy senkit csinált a viselőjéből, mint a nőkből az otthonka. Annyira esetlen volt, hogy az 1980 tavaszán munkásfazonnal előálló Edda Művek sem tudta volna rehabilitálni, pedig Pataky Attis elővette a munkásoverallt. De ha még a fejére húzott volna egy svájcisapkát is, soha nem tör ki a zenekar Miskolc környékéről. Ha balfácánt akart a Vidám Színpad megjeleníteni, a kellékes előhúzott egy svájcisapkát. pedig ez a barettjellegű fejfedő még a 15. században lett divatos az arisztokraták körében, később a gazdag polgárság is viselte, és a 19. században a festők fedezték fel maguknak. A 1920-as években az angolok, mint sportruházatot hozták újra divatba, ezt reagálta le a hódmezővásárhelyi Kokron József és Fiai Kötszövöttárugyár az 1930-as években…”
A tárgyakhoz és képeikhez kötődő kísérő szövegek – apró szösszenetek, másfélpercesek – egyszerre informálisak, személyesek és szórakoztatók. Csillog bennük téma iránti elköteleződésből fakadó ismeret és legalább ugyanennyi a személyesség és a szépírói bravúr. Persze, mindenkinek mást mond a Boney M. táska, a szimatszatyor, a baboskendő vagy az alföldi papucs. Koronként és korszakonként változik az üzenet – sőt biztosan van földrajzi megoszlás is a háttérben –, mégis, a Rock&Roll Áruház olyan sorvezető, ami többet jelent a hétköznapi nosztalgiázásnál. Egy erős rácsodálkozásnyival többet…
…hiszen ezeknek a tárgyaknak a jelentős részét mi magunk is birtokoltuk vagy utáltuk, s aztán, amikor lejárt az idejük, akkor olyan könnyedén szabadultunk meg tőlük, mint manapság a taknyos papír zsebkendőtől. (Apropó, nekem még ruha zsebkenővel telt a kölyökkorom.)
A Rock&Roll Áruház lapozgatása közben korosztályomban – három évvel vagyok fiatalabb a szerzőnél – az is felidéződik, hogy bizonyos tárgyak megszerzése mennyi nehézségbe ütközött, s nem csak azért, mert a kereskedelmi gyakorlat erősen másféle volt akkoriban, hanem azért is, mert gyakran a szülőkkel is meg kellett küzdeni… miért is? Utólag tényleg (kicsit) nevetségesek voltunk! Akkor is, ha komolyan – véresen komolyan – gondoltuk, hogy ezek a fontos dolgok. (Dipó-táska, Wrangler farmer, Sandokan poló…)
Azért ez is eszünkbe juthat, amikor a saját kamasz kölykünk ácsingózik valami – szerintünk – eszement baromságra. Még akkor is, amikor kezébe veszi a Rock&Roll Áruház című kötetet, és veszettül vigyorog azon, hogy milyenek voltunk. Mi, a „komoly felnőttek”.
***
A borítóképen a kötet szerzője (középen). A képen olyan öltözködési elemek vannak, mint bőrkabát, farmerdzseki és bomber…Egyenesen a Rock&Roll Áruház kínálatából. Poós Zoltán Facebook-kommentje a képhez:
„Újabb Red Marinetti ábrázolat került elő. Anno a zenekar elődje, a Nova Akropola készítette 1990 tavaszán az első magyarországi Joy Division emlékestet Ian Curtis halálának 10. évfordulóján. A cyberpunk világát megidéző, kb. egy évig létező Red Marinetti volt az első magyar indusztrál metál zenekar. Az egykori tagokhoz több, mint 20 könyv és tucatnyi olasz műfordítás kapcsolható.”