Csíkszentmihályi Róbert (1940) Kossuth-díjas, szentendrei szobrászművész alkotásai hazánkon kívül megtalálhatóak Görögországban, Svédországban, és Olaszország megannyi emblematikus helyszínén: a velencei Szent Márk téren, a római Szent Péter-bazilika Magyar Kápolnájában, a Gianicolón vagy éppen Firenzében. Alkotásait olyan neves gyűjtemények őrzik, mint a ravennai Dante Múzeum vagy a londoni British Museum. (A művésznek egyébként szintén világhíres rokona Csíkszentmihályi Mihály, a flowelmélet megalkotója.)
Köztéri szobrászata mellett kisplasztikai-, valamint éremművészete is jelentős. Jelen kiállítás az életmű erdő és ember témájú műveit mutatja be. A válogatás középpontjában az alkotó természethez fűződő viszonya áll. Az erdőjárásból merít inspirációt különös, groteszk, de bensőséges lélek- és karakterábrázoláshoz.
Csíkszentmihályi erdőlakói sokféle formát öltöttek az idők során. Az általa megformált szarvas olykor mitikus figura, máskor tágas téren megbúvó apró alak vagy szilaj legyőzője más vadaknak. Olykor kiterítve fekszik a fölé magasodó vadász árnyékában, és van, mikor felmutatható, súlyos trófea.
A kiállítás másik műcsoportját a fatörzsként magasodó, karcsú emberalakok alkotják. Akár egy, akár két összetartozó alakról legyen szó, a kiindulás, az alapzat, melyből a figurák kibontakoznak, a fatörzs erezett mintázatát idézi. Mintha az erőt és vitalitást mélyre nyúló gyökerekből nyernék. A különböző életszakaszokat megjelenítő alakok az emberi viszonyok mély összefüggéseit tárják fel.
Egy szerteágazó, gazdag életmű különleges szeletét láthatjuk a Rejtekerdő című kiállításon, amely révén képet kaphatunk arról az útról, melyen a hatvanas évektől halad a művész: egyre közelebb kerülni a természethez és az emberi lélekhez.
A kiállításon látható Kovalovszky Dániel fotográfus Zöld csend című fotósorozata is, amelyen az eltérő karakterű és hangulatú erdők, a megragadott csend, az elmélyült természetszemlélet izgalmas kölcsönhatást alkot Csíkszentmihályi Róbert szobraival. A kiállítás a szentendrei Ferenczy Múzeumban látható 2018. február 4-ig.