A tanulók és a tanárok jogait is sérthetik azok a nyolcadikos történelem tankönyvben található megfogalmazások, amelyek alapján hivatalból vizsgálatot indított az oktatási jogok biztosa. Aáry-Tamás Lajos három ajánlást fogalmazott meg az oktatásért felelős államtitkárnak – tudtuk meg az InfoRádióból.
Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa a sajtóból értesült azokról a felvetésekről, hogy a „Történelem 8. az általános iskolások számára” című tankönyv erős aktuálpolitikai narratívát képvisel, ami sérti, sértheti a pedagógusok és tanulók jogait.
Három részletet kifogásoltak.
Az egyik Orbán Viktor miniszterelnök Strasbourgban, az Európai Parlamentben elhangzott a nyugat-európai országok gyarmati örökségéről szóló 2015-ös beszédét idézi.
Volt egy, a politikai jobboldal és baloldal legfontosabb jellemzőiről értekező szövegrész.
A Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnökről szóló képaláírásban pedig az szerepel, hogy ő a privatizáció egyik nyertese.
Az ombudsman hivatalból vizsgálatot indított. Ennek keretében megkereste az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézetet, az Oktatási Hivatalt, a Magyar Tudományos Akadémiát, a Tankönyvesek Országos Szakmai Egyesületét és a Történelemtanárok Egyletét, és állásfoglalásukat kérte.
A beérkező válaszokból az látható, hogy nem egységes a kérdéssel érintett tankönyvi bekezdések megítélése,
de egyértelműen megállapítható, hogy egyetlen vizsgált rész sem tekinthető olyannak, ami maradéktalanul megfelel a szakmai és jogi követelményeknek.
Az ombudsman Így is megállapította, hogy
mindhárom bekezdés, szemelvény alkalmas arra, hogy jogsérelmet okozzon pedagógusoknak és tanulóknak egyaránt.
Aáry-Tamás Lajos három ajánlást fogalmazott meg Palkovics László oktatásért felelős államtitkárnak. Ezek egyike, hogy az államtitkár tegye lehetővé, hogy a 2018. évi középiskolai felvételi tételei között ne szerepeljen a vizsgálatban érintett három szemelvény egyike sem.
- A témáról részletesen az InfoRádió beszámolójában olvashatsz.