A koncentrációs tábor mindennapjaiba ad bepillantást a személyzet egyik SS-tagja által írt levél, amelyet a minap ajándékoztak az auschwitzi emlékmúzeumnak.
A levelet egy névtelen adományozó ajánlotta fel az intézménynek az után, hogy a múzeum januárban felhívást tett közzé a táborban 1940 és 1945 között dolgozó személyzethez köthető dokumentumok, fotók, levelek, naplóbejegyzések gyűjtésére.
Ez az első ilyen dokumentum gyűjteményünkben. Korábban nem volt semmilyen forrásunk a táborban dolgozó SS-tagok magánlevelezéséről
– mondta Wojciech Plosa, az archívum vezetője.
A levelet 1944. április 1-én írta Stefan Dilmetz, aki a hetes számú őrcsoportban szolgált. A tábor mindennapi életéről számol be, a levelet természetesen cenzúrázták.
A januári felhívást követően az emlékmúzeum kapott számos dokumentummásolatot, amely a sachsenhauseni haláltábor SS-személyzetével kapcsolatos, egy auschwitzi fogoly eredeti levelét és egy jegyet, amely igazolja, hogy csomagot küldtek egy auschwitzi fogolynak.
A múzeum igazgatója, Piotr Cywinski korábban arról beszélt, hogy az Auschwitzról szóló történelmi ismeretek főleg egykori fogvatartottaktól, a fennmaradt tábori dokumentációból és a háború utáni bírósági tárgyalásokból származnak, de az archívumban kevés olyan privát anyag van, amely az SS tagjaitól származik. Hiányoznak az olyan források, amelyek hozzájárulhatnak a “tettesek motivációjának és mentalitásának” megismeréséhez.
A második világháborúban elfoglalt Lengyelországban a nácik által létesített Auschwitz-Birkenau-i koncentrációs táborban mintegy 1,1 millió embert, többségében zsidókat öltek meg.