Egy este csendül fel Max Steiner gyönyörű szvitje az Elfújta a szél témáiból, Vangelis légies himnusza a Tűzszekerek című filmből, illetve Miklós Rózsa epikus kísérete a Ben-Hur kalandjához. A Margitszigeti Szabadtéri Színpad filmzenekoncert-sorozata július 15-én az Oscar-díj jegyében folytatódik: a filmtörténelem legnagyobb filmjei és legnépszerűbb filmzenéi kerülnek terítékre Hollywood aranykorától egészen napjainkig. Hubai Gergely ötletgazdát kérdeztük.
– Nyár, filmzenék egy különleges helyszínen, a Margitszigeten…. Honnan az ötlet?
– Ez már a negyedik koncertem a Margitszigeten, így az ötletelés már évekkel ezelőtt elkezdődött. Habár a filmzenei koncertek Magyarországon nem újdonságok – számos remek koncert létezett már az én műsoraim előtt is –, számomra fontos elv, hogy a produkciók egyediek legyenek, igazi premier események, amelyekre egyetlen este van lehetőség.
Minden évben más-más a tematika, a programok kialakításában teljesen szabad kezet kapok, óriási segítség, hogy Bán Teodóra igazgatónő így megbízik a választásaimban. A múltban volt már James Bond témájú est, Filmzene a világ körül program, tavaly pedig az Edith Piaf évforduló kapcsán egy programba hoztuk össze a sanzonok királynőjét a francia filmzene és filmkultúra világával. Az idei téma Oscar/Zene, tehát Oscar-díjas filmekből és zenékből kapunk ízelítőt.
Egy kis ízelítő:
- Star Wars (John Williams)
- Ben-Hur (Miklós Rózsa)
- Gladiátor (Hans Zimmer)
- Elfújta a szél (Max Steiner)
- Farkasokkal táncoló (John Barry)
- A keresztapa II (Nino Rota)
- Miss Daisy sofőrje (Hans Zimmer)
- Egy csodálatos elme (James Horner)
- Forrest Gump (Alan Silvestri)
- Amadeus (Wolfgang Amadeus Mozart)
- Titanic (James Horner)
- Tűzszekerek (Vangelis)
- West Side Story (Leonard Bernstein)
- Álom luxuskivitelben (Henry Mancini)
- Mary Poppins (Richard M. és Robert B. Sherman)
- Cinema Paradiso (Ennio Morricone)
- Schindler listája (John Williams)
- E.T. (John Williams)
Ezeket hallhatjuk július 15-én este!
– Mi változott az évek, évtizedek alatt a filmzenékben, céljukban, megvalósításukban?
– Szerintem a változás nagyon jól leírható a programban látható példákon keresztül is. A cél nyilvánvalóan sosem változott jelentősen: olyan zenei kíséreteket kell szolgáltatni, amelyek segítik a filmet. A cél azonos, az eszközök változtak csupán. A hollywoodi stúdió korszakban domináns volt a leitmotívumokra épülő szimfonikus zene, mint például az Elfújta a szél esetében, később az ötvenes évektől kezdve az eszköztár részévé vált a betétdal is, ilyenek például a programban az Álom luxuskivitelben vagy a Butch Cassidy és a Sundance kölyök.
Talán feltűnt, hogy viszonylag kevés zene szerepel napjainkból a koncert műsorában. Ennek oka, hogy az Amerikai Filmakadémia manapság gyakran tüntet ki olyan zenéket, amelyek jellegükből adódóan nem kerülhetnek bele egy ilyen koncertbe.
Ilyen például a Túl a barátságon gitárra alapuló kísérete vagy a Social Network – A közösségi háló indusztriális megközelítése. Ezek a nem is olyan régi Oscar-sikerek nem kerülhettek programba, ezért is kellett a régi klasszikusok közül is szemezgetnem.
– Magyar zeneszerzőt sem látok a listában, kivéve Miklós Rózsát, akiről alig tudunk valamit…
– Miklós Rózsa egy kivételes tehetség, akit szerintem Magyarországon sokkal jobban kellene ismernünk. Ennek elsősorban az az oka, hogy Rózsa Magyarországon gyakorlatilag nem alkotott, minden filmzenéje Nagy-Britanniában és Hollywoodban készült. A kiköltözése után csak egyszer látogatott haza, és akkor éppen a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon adott koncertet. Akkoriban elsősorban a Korda testvérekkel készült filmjeit ismerték itthon (A bagdadi tolvaj, A dzsungel könyve), de bármilyen szépek is ezek a zenék, Rózsa karrierjének csúcsát az MGM-nél készült nagy történelmi eposzok jelentették: Quo Vadis, Ben-Hur, Királyok királya, vagy a nem bibliai témájúak között az Ivanhoe, A kerekasztal lovagjai.
Csak remélni tudom, hogy a jövőre tartandó Rózsa-évforduló jobban ráirányítja a figyelmet az 1907-ben született zeneszerzőre.
Abban bízok, találok kiadót a Rózsa-filmekről szóló könyvemhez, illetve hatalmas élmény lenne egy Rózsa koncertet is szervezni. A program már megvan, már csak az érdeklődők kellenek.
Minden idők legtöbb Oscarjával elhalmozott alkotása, a Ben-Hur 57 év után újra a szélesvásznon, digitálisan felújítva.
szimfonikus filmzenekoncert
2016. július 15. (péntek) 20 óra
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
Filmzenék nagy, szimfonikus hangzással, vetített filmrészletekkel, Oscar minőségben, a Margitsziget csodálatos „vetítőtermében”.
Vezényel: Nic Raine
Közreműködik: Budapest Symphony Orchestra
Ötlet és koncepció: Hubai Gergely
Producer: Bán Teodóra
A Szabad Tér Színház produkciója.