A Tünet Együttes egy egészen különleges bemutatóra készül ősszel. A Sóvirág című előadás Fahidi Éva 90 éves Auschwitz-túlélő és Cuhorka Emese táncos-előadó mozgásos-verbális, vallomásos duettjével.
Az előadás olyan témákat jár körül, mint a holokauszt emlékével élő idős hölgy és egy mai fiatal közt tátongó szakadék, egymás sorsába való belehelyezkedés, az öregedés, fiatal és öreg testben való létezés – mindezt humorral, őszinteséggel, empátiával. Az előadást Szabó Réka, a Tünet Együttes művészeti vezetője rendezi.
Fahidi Évát 20 éve ismerem, és úgy érzem, hogy ezt a nénit mindenkinek látnia kell. Hihetetlen számomra, hogy valaki 90 évesen, túlélve a holokausztot, elveszítve mindenkit és mindent, aki és ami fontos volt számára, ennyire aktív, huncut, sugárzó, testileg és szellemileg friss, melegséget árasztó, az élet szeretetétől duzzadó legyen. Fahidi Éva végigtáncolta és tornázta az egész életét. Kivételesen érzékeny kapcsolatban van a testével, erős fizikai emlékei és élményei vannak. Ezen kívül fantasztikus előadó, többször hallottam beszélni nagy hallgatóság előtt is. Nem véletlen, hogy őt kérték felszólalásra Angela Merkel mellett Németország központi megemlékezésén Berlinben, a haláltáborok felszabadításának 70-ik évfordulóján.
Az Sóvirág című előadás tétje és fő kérdése,
hogy van-e átjárás e két világ között, átadható-e a tapasztalat, vagy épp fordítva: meg lehet-e érteni egy mai fiatal problémáit egy olyan súlyú élettel a hátunk mögött, mint amilyen Évának jutott? Lehetséges-e kettejük Nagy Közös Tánca?
Az öregember majdnem úgy tekint vissza az életére, mint a vándor a hegy tetején a lába előtt elterülő tájra. Mindent lát egyszerre, mi közelebb van, mi távolabb. De pont azért, mert egyszerre lát mindent, az idősíkok sem kronologikus rendben sorakoznak lelkében, hanem összefolynak.
(Fahidi Éva: A Dolgok Lelke)
Vígszínház Házi Színpadán 2015. október 13-án és 14-én este fél nyolckor
Kedves Szerző!
Miért kell egy hölgyet „lenénizni”? Csöppet sem liberális.
Köszönömhogy…
Ugyanez járt a fejemben… Picit másként… Nem pontos, nem helyes megnevezés a „néni”… Továbbgondolva, mi is lenne a helyes?…arra kellett jutnom, nincs rá szavunk!…. ember. Jutott eszembe elsőként… De ezt nem érzem nőneműnek… Márpedig a „hölgyet” nagyon is nőnek látom, annak abszolúte pozitív értelmében. Meg kell allapitanom,nincs megfelelő szavam arra AKIT látok. Tisztelet Neki!!
???
?
Kurva az anyád, tudtad? 😉 .