Tudod, mi az a szuperföld? Most fedeztek fel hármat

Három úgynevezett szuperföldet fedeztek fel egy törpecsillag körül a Genfi Egyetem tudósai, akik megfigyeléseik eredményeit az Astronomy & Astrophysics című szaklapban ismertetik.

A szuperföldek olyan, Naprendszeren kívüli bolygók (exobolygók), amelyeknek tömege nagyobb, mint a Földé, ám könnyebbek, mint a Neptunuszhoz, a Szaturnuszhoz vagy a Jupiterhez hasonló gázóriások. Ami összetételüket illeti, egyaránt lehetnek kőzetbolygók, állhatnak gázokból, de lehetnek vegyes halmazállapotú égitestek is – olvasható a PhysOrg hírportálon.

A svájci kutatók az úgynevezett tranzitmódszert alkalmazták, azaz figyelték a csillagfény parányi elhalványulásait, amelyeket a távoli nap előtt elhaladó bolygók okoznak. Így fedezték fel a Cassiopeia-csillagképben a 21 fényévnyire lévő HD219134 katalógusjelű fényes törpecsillagot, amely négy bolygóval – köztük három szuperfölddel – rendelkezik.

A földi telepítésű teleszkópok segítségével végzett megfigyelések során, valamint a NASA Spitzer infravörös csillagászati műholdja adatainak elemzésével megállapították, hogy a csillaghoz legközelebb lévő, HD219134b jelű bolygó tömegében 4,5-szer, átmérőjében pedig 1,6-szor múlja felül a Földet.

Ez azt jelenti, hogy sűrűsége közelít a Földéhez, és hasonló lehet az összetételük is

– emeli ki a Genfi Egyetem közleménye.

A HD219134b igen közel van szülőcsillagához, a bolygón mindössze három napig tart egy “év”. A kis távolság miatt felszínén rendkívüli forróság uralkodik, a hőmérséklet 427 Celsius-fok körül van. “Nem egy vendégszerető világ, hiszen olvadt kőzetek, lávafolyamok boríthatják a felszínét” – vélekedett Stephanie Udry, a tanulmány társszerzője.

A rendszer második legközelebbi bolygója 2,7-szer nagyobb tömeggel rendelkezik, mint a Föld, és 6,8 nap alatt kerüli meg a csillagot, míg a harmadik planéta 8,7-szer masszívabb, mint a Föld, és 47 napig tart rajta egy “év”. A negyedik bolygó egy óriás, amelynek három évbe telik, míg körbejárja szülőcsillagát.

 

Megosztás: