Száznyolcvanöt tétel került be a Borkiválóságok Könyve 2015-ös vörösboros kötetébe; idén is a szekszárdi és villányi vörösborok szerepeltek a legjobban.
A 321 nevezett tételből a szakmai bizottság 185-öt választott be a Földművelésügyi Minisztérium Nemzeti Borkiválóság Programjának keretében megjelent kiadványba. Ezek közül 140 bort három csillaggal, 42 tételt négy csillaggal, 3 vörösbor-kiválóságot pedig öt csillaggal értékeltek.
Horkay András, az Országos Borszakértő Bizottság elnöke elmondta, a legerősebben a Pannon Borrégió szerepelt, de a Balaton Borrégióból nevezett tételek is sok erős értékelést gyűjtöttek be.
A Pannon vidék még mindig a legerősebb, ami a csillagok számát illeti, összesen 96 tétel kapott három vagy annál magasabb „csillagos” besorolást, illetve a borok 64 százaléka jutott tovább, ami a harmadik legmagasabb százalékos értéket képviseli, a határon túli borok és a Felső Pannon vidék után
– írta a minisztérium sajtóirodája. A legtöbb nevezett tétel 2011-es évjáratú, majd ezt követi szorosan a 2012-es év. A legidősebb bor, amit neveztek, 2006-os volt.
A házasítások dominálták az összképet, melyet követett hazánk legtöbbet telepített szőlőfajtája, a kékfrankos, majd pedig a világfajták, illetve a kadarka. Tehát: kadarka vagy cabernet?
A kadarkából összesen 17 tétel érkezett, és 11 jutott tovább, ezzel a fajta elérte a legjobb továbbjutási arányt
– olvasható a szaktárca összefoglalójában.