Egyelőre még ott tartunk, hogy a művészvilágból könnyebb pszichiátriára jutni, mint fordítva. A Morvacsik Alapítvánnyal szoros összefüggésben működő, tavaly nyílt Budapest Art Brut Galéria arra tesz kísérletet, hogy a pszichiátriától a művészetig vezető utat járhatóvá (járhatóbbá) tegye.
Az Art Brut hazai mesterei címmel megnyitott kiállítás (újra) azt bizonyítja, hogy a magyar art brut nem csak az alkotók szerint érdemel figyelmet. A félszáz alkotó nyolcvanöt művét felvonultató sokszínű kiállítás anyagának válogatásához sikerült megnyerni Gaál József festőművészt, és Beke László művészettörténészt is.
A megnyitó a maga esetlenségével és esetlegességével is élmény volt: pontosan meg nem határozott okok miatt a közönség összetétele jócskán eltért az ilyenkor szokásostól! Nem, vagy csak kis számban képviseltették magukat a fennkölt bölcsészek, és nem jöttek el a pogácsahiénák sem. Akik megjelentek – érintettek és valódi érdeklődők – azok viszont tisztában voltak a kiállítás súlyával és fontosságával… ami jócskán túlmutat a terápiás célú foglalkozások népszerűsítésén.
A BAB egy nonprofit galéria, a képek alatt nincsenek árak, és ez – most még – jól is van így, de az alkotások némelyikét leesett állal szemlélve óhatatlanul felmerül a kérdés: a mostani szárnybontogató megmutatkozást mikor és hogyan követi majd a „piac”? Vajon a BAB képes-e, akarja-e menedzselni – „futtatni”(bocsánat) – felfedezettjeit, vagy esetleg kereskedelmi galériákra marad ez a lehetőségekkel teli felelősség?
A válaszokat majd megadja az idő, nekünk meg addig annyi a feladatunk, hogy odafigyeljünk a BAB kiállításaira, és szurkoljunk, hogy a galéria fennmaradjon.