Melyek a legnépszerűbb könyvek a Facebook-felhasználók körében? Erre a kérdésre kereste a választ, maga az oldal, több mint 130 ezer könyvkedvelő felhasználó adatainak kiértékelésével. Az eredményül kapott könyvek adják a 100 legkedveltebb könyv listáját, de legalább ilyen izgalmas a könyvek közt létrehozható kapcsolati háló tanulmányozása is.
A lista összeállítása mellett, amit a Facebook a múlt hétfőn publikált, az adatelemző Lada Adamic professzor és Pinkesch Patel grafikonokat is készítettek. Az idén augusztusban végzett adatelemzés egy évre nyúlik vissza, körülbelül azóta figyelik, hogy posztolják a könyvimádók a tíz kedvenc könyvüket, a FB-ismerőseiket is ugyanerre kérve.
A tudósok vizsgálatuk során több mint 130 ezer státuszfrissítést vizsgáltak, amik a „10 könyv” vagy „tíz könyv” szókapcsolatot tartalmazták, ezek tartalmát egy címeket tartalmazó adatbankkal vetették egybe, automatizáltan. Így jött létre a leggyakrabban megnevezett könyvekből a Top 100-as lista.
A felmérés egyik nehézsége abban rejlett, hogy az egyes könyveket többféleképp is megadhatták a válaszadók. Például Tolsztoj Anna Kareninájának írásmódja, a szerző és cím sorrendje, esetleg kizárólag a cím feltüntetése is okozott némi fejtörést a kutatóknak. Így eshetett meg, hogy a lista tizedik helyén áll a Narnia krónikája, míg a tizenkilencediken a krónika első része, a Az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény.
A mintavételi adatok szerint a válaszadók 63,7 százaléka amerikai, 9,3% Indiából származik, 6,3% Nagy-Britanniából. A nő-férfi válaszadók aránya 3.1:1. Az átlagéletkor 37 év. A szakértők várakozása: az eredmény a könyvválasztásban is tükröződik.
A lista csúcsán, messze elhúzva a mezőnytől, a Harry Potter-könyvek állnak, ezt követi Harper Lee Ne bántsátok a feketerigót! című könyve, majd A gyűrűk ura trilógia következik. Magyar szerző vagy mű nem szerepel a százas listán. Az első német nyelvű, az Anna Frank naplója, a 37. helyen áll.
Az első húsz könyv:
- 21.08 Harry Potter-sorozat– J.K. Rowling
- 14.48 Ne bántsátok a feketerigót! – Harper Lee
- 13.86 A gyűrűk ura – JRR Tolkien
- 7.48 The Hobbit – JRR Tolkien
- 7.28 Büszkeség és balítélet – Jane Austen
- 7.21 Biblia
- 5.97 Galaxis útikalauz stopposoknak– Douglas Adams
- 5.82 Az éhezők viadala (trilógia) – Suzanne Collins
- 5.70 Zabhegyző – J.D. Salinger
- 5.63 Narnia krónikája – C.S. Lewis
- 5.61 A nagy Gatsby – F. Scott Fitzgerald
- 5.37 1984 – George Orwell
- 5.26 Kisasszonyok – Louisa May Alcott
- 5.23 Jane Eyre – Charlotte Bronte
- 5.11 Végítélet – Stephen King
- 4.95 Elfújta a szél – Margaret Mitchell
- 4.38 Időcsavar – Madeleine L’Engle
- 4.27 a szolgálólány meséje – Margaret Atwood
- 4.05 Az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény – C.S. Lewis
- 4.01 Az alkimista – Paulo Coelho
Könyvszeretők hálózata
Az adatokkal a két tudós azonban nem csupán azt mutatta ki, hogy melyek a felhasználók kedvenc könyvei, az adatok grafikai ábrázolásával az is kiderült, hogy azok, akik barátok a Facebookon, nagyobb eséllyel állítanak össze hasonló listát, mint az idegenek. A tudósok grafikonnal illusztrálták, mely könyveket jelöltek meg leggyakrabban közös listán. Csak kevés könyv, mint például a már emlegetett Anna Frank naplója, áll „magányosan”, azaz nem passzol a sémába.
Az algoritmus teljesen anonim, egyik tudós sem követett munkája során semmilyen kifejezett célt. Mivel könyvajánlók nem csupán a social médiában léteznek, így a módszer az online könyvkereskedelem és kiadók számára sem érdektelen.
A teljes lista elérhető itt.