Hat kötet jelent meg a Nemzeti Könyvtár hatodik sorozatában kedden: Baktay Ervin, Szentgyörgyi Albert, Dékány András, Szenczi Molnár Albert, Krúdy Gyula és Nemeskürty István munkái.
A Nemzeti Könyvtárban a tervek szerint négy, egyaránt 24-24 kötetet tartalmazó hullámban összesen 96 kötet jelenik meg 2018-ig – mondta el Kurucz Éva kormányszóvivő a sorozat keddi bemutatóján.
A Nemzeti Könyvtár második hullámának köteteihez nyolc neves politikustól, nyolc kiemelt intézmény jelenlegi vagy egykori vezetőjétől, és nyolc egyházi méltóságtól kértek három-három ajánlást, ezek közül választottak ki egy-egy kötetet – közölte Kerényi Imre miniszterelnöki megbízott.
A kedden bemutatott, hatodik sorozatban Tarlós István főpolgármester Baktay Ervinnek a nagy felfedezőről, Körösi Csoma Sándorról írott könyvét javasolta kiadásra, míg Szentgyörgyi Albert Az őrült majom című köteténél „tudós ajánlott tudóst”, hiszen Pálinkás Józsefnek, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnökének ötlete alapján adták ki a C-vitamin felfedezőjének nagyszerű esszéjét.
Kerényi elmondása szerint Dékány András Matrózok, hajók, kapitányok című munkája – melyet Gáncs Péter, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke ajánlott az ifjúsági irodalom legjavához tartozik, Szenczi Molnár Albert Magyar zsoltároskönyve pedig „csodálatos költői remekmű”. A Balog Zoltánnak, az emberi erőforrások miniszterének javaslatára kiadott kötetbe az összes zsoltár kottaképe is bekerült.
Matolcsy György jegybankelnök „Krúdy ízeit” ajánlotta – az Előhang egy kispörkölthöz című kötet Szigethy Gábor szerkesztésében jelent meg.
Fekete Györgynek, a Magyar Művészeti Akadémia elnökének ajánlására Nemeskürty István Önfia vágta sebét című munkáját adták ki.
Kerényi Imre az MTI-nek elmondta: tervei szerint az utolsó hullámban a kortárs magyar irodalom alkotóinak kötetei jelennének meg a magyar könyvtárosok szavazatai alapján.
A célja szerint a magyar írott kultúra legjavát egységes sorozatba gyűjtő Nemzeti Könyvtár első köteteit 2012. október 3-án adták ki. A válogatás szempontjai az olvasmányosság, a sokszínűség és a nemzeti önbecsülés erősítése.
(A cikk egy MTI-hír szerkesztett változata.)