Első alkalommal bizonyították, hogy a hüllők eszközt is tudnak használni.
Fotó: D. Specth
A krokodil és az aligátor intelligensebb, mint eddig gondolták: nemcsak az álcázás mesterei, hanem gallyakat és botokat is használnak, hogy a madarakat magukhoz csalogassák – derült ki egy amerikai tanulmányból.
Első alkalommal bizonyították, hogy a hüllők eszközt is tudnak használni. Eddig úgy vélték, hogy csak a majmok és az intelligens madarak, például a varjak képesek erre.
A felfedezés arra utal, hogy a krokodilok és az aligátorok sokkal eszesebbek, mint korábban gondolták – idézte a The Daily Telegraph az Ethology, Ecology and Evolution tudományos lapban megjelent tanulmányt.
A krokodilok a dinoszauruszok korának utolsó fennmaradt ragadozói közé tartoznak, évmilliók óta alig változtak. Vladimir Dinets, a knoxville-i Tennessee Tudományegyetem tudósa és kutatócsoportja egy éven át figyelt meg aligátorokat Louisianában két helyen, ahol nagy kócsagok, hókócsagok, kanalas gémek és más gázlómadarak fészekrakó helyei találhatók.
A megfigyelt aligátorok gallyakat gyűjtöttek, és a fejükön egyensúlyozták őket, míg a vízen lebegtek. A kutatók szerint ezzel csalogatták olyan közel a madarakat, hogy a szájukkal el tudják kapni őket. Ezt a „trükközést” egyébként csak a madarak szaporodási időszakában, márciustól júniusig lehetett megfigyelni.
Dinets hasonló viselkedésről számolt be az indiai mocsári krokodiloknál. Elmondta: hatalmas mocsári krokodilok feküdtek a tóparti sekély vízben, pofájukon kis botok vagy gallyak voltak, és órákon át tökéletesen mozdulatlanok maradtak. Ha testhelyzetük mégis változott volna, akkor vigyáztak, hogy a gallyak a helyükön maradjanak.
Elmesélte, hogy egyszer megfigyeltek egy kócsagot, amelyik közel ment egy krokodilhoz. A madár kinyújtotta a nyakát a botocskákért, a krokodil pedig azonnal lecsapott rá.
(http://www.telegraph.co.uk/earth/wildlife/10496686/Crocodiles-and-alligators-use-sticks-to-fish-for-birds.html)