Korábbi cikkünkben összegyűjtöttünk pár bejegyzést, amit az elmúlt 24 órában tettek közzé magyar művészek Esterházy Péter halála kapcsán. Pozsonyi Ádám író, publicista is megemlékezett Esterházyról, neki azonban egészen más a véleménye a csütörtökön elhunyt magyar íróról, és ennek hangot is adott Facebook-oldalán.
Halottról Igazat vagy semmit.
Meghalt Esterházy Péter. Ritka kártékony, és felettébb unalmas író volt. Emlékszem, még az érettségi után, hogy „képben legyek” a kortárs irodalommal, és „műveljem magam” belekezdtem a „Hrabal könyve” c. kötetébe. A cím fogott meg, mert bemagyaráztam magamnak, hogy a Hrabal jó – Esterházynál kétségtelenül jobb -, és akkor már illik. Mai fejjel Hrabalról is megvan a véleményem, de most EP a lényeges, kinek könyvében a 2. oldalon nem jutottam túl. Olvashatatlan.
Nem értettem, és magamban kerestem a hibát. Aztán elővettem a Termelési regényt. Az 1. oldalon nem tudtam túl jutni, de akkor már tisztult az agyam, s éreztem, hogy ez engem taszít, idegesít, ez valami idegen, beteges, sznob baromság. Aminek a magyar lelkiséghez semmi köze.
Ennyit az igazságról.
Az embert sajnálom, és részvét illet meg mindenkit, aki szenved és a halállal küzd. Vélhetően most megy majd a csinnadratta, igen, a „mi” részünkről is, mert mi mindig megtesszük a gesztusokat azoknak, akik semmi gesztust nem tesznek mifelénk, s akik Nyírőt meg Szabó Dezsőt kihajítanák a köztudatból. Ne legyen igazam…
– olvasható a bejegyzésben, mely viszonylag gyorsan bejárta a magyar sajtót. Pozsonyi Ádám 12 könyvet publikált pályája során. A Wikipédia szerint pályafutását zenészként kezdte, megfordult több magyar punkzenekarban (AVO, Magyar Királyi Tűzoltózenekar, Kisangyal, Rohadt Budapest), majd Gecizők néven megalapította saját együttesét, amit később átnevezett Tekintetes úrra.