Nem adják át többet a Tinódi-lant zenei díjat – döntött január 14-i ülésén a díjat odaítélő kuratórium.
Virágh László, a díjat 1999-ben – Molnár Pál újságíró javaslatára – megalapító Magyar Régizenei Társaság elnöke az MTI-vel közölte:
a Tinódi-lant díjat a kuratórium egyhangú döntéssel, pénzügyi okok miatt megszüntette. A díj tárgya egy (kedvezményes áron 100 ezer forintért készíttetett) koboz, amelyet már 13 alkalommal adtunk át. Az alapítvány, amely ezt az összeget évről évre rendelkezésünkre bocsátotta, sajnálatos módon a támogatást megszüntette.
Mint írta, a döntés meghozatalában az is közrejátszott, hogy már harmadik éve nem találtak a díj követelményrendszerének megfelelő jelöltet. A kuratórium döntése szerint azonban ha az anyagi feltételek fennállnak és alkalmas jelöltet is találnak, új régizenei-irodalmi díjat alapítanak a régi magyar énekelt vers előadóinak elismerésére.
A Tinódi-lantot eddig Szabó István lantművésznek, L. Kecskés András lantművésznek, Kuncz László énekművésznek, Ferencz Éva énekművésznek, Csörsz Rumen István zenekarvezetőnek, Zádori Mária énekművésznek, Kobzos Kiss Tamás énekművésznek, Kátai Zoltán énekmondónak, Deák Endre lantművésznek, Virágh László zeneszerzőnek, Babrik József énekművésznek posztumusz, Buda Ádám énekművésznek, Szvorák Katalin énekművésznek és Róka Szabolcs énekmondónak ítélte oda a kuratórium – utóbbi díjátadójáról mi is tudósítottunk.
Az elismerés névadója, Tinódi Lantos Sebestyén 1510 körül született Tinódon. Miután egy sebesülés miatt katonai szolgálatra alkalmatlanná vált, az országgyűlések, ütközetek színhelyeit járta és tapasztalatait versekbe szedve írta meg. Énekeihez dallamokat szerzett és ezeket lanttal kísérve adta elő. Az énekszerző, a 16. századi magyar epikus költészet képviselője Sáron hunyt el, 1556. január 30-án.