A Szerk. avatar
2025. január 11. /
,

A Hold minden évben távolabb kerül a Földtől

A Hold Föld körüli keringése az évezredek során a civilizációk számára az idő mérésének megbízható alapjává vált. Mozgása olyannyira szabályosnak tűnik, hogy a hónapok számolását is erre alapozták. Azonban a Hold valójában lassan távolodik a Földtől, ami hosszú távon jelentős hatással lehet a Föld-Hold rendszer dinamikájára – írja a Live Science.

Hogyan távolodik a Hold?

A NASA Apollo-küldetései során a Hold felszínén elhelyezett fényvisszaverő panelek segítik a tudósokat a Hold távolságának pontos mérésében. Az elmúlt 50 évben lézersugarakat lőttek a Földről ezekre a tükrökre, és megmérték, mennyi idő alatt érkeznek vissza az impulzusok. A mérések szerint a Hold évente körülbelül 3,8 centiméterrel távolodik el a Földtől.

Ez a távolodás a gravitációs kölcsönhatások eredménye. A Hold gravitációja kidudorodásokat idéz elő a Föld óceánjaiban, ami árapály-jelenségekhez vezet. A Föld gravitációja hasonló hatást gyakorol a Holdra, amely kissé torzított, futballszerű formát eredményez.

A gravitáció és a bolygók forgása

Madelyn Broome, a Santa Cruz-i Kaliforniai Egyetem asztrofizikusa szerint a Föld és a Hold gravitációs kölcsönhatása lelassítja mindkét égitest forgási sebességét. Broome elmondta, hogy körülbelül 4,5 milliárd évvel ezelőtt, amikor a Hold keletkezett, a Föld forgása lényegesen gyorsabb volt, és egy nap mindössze öt órából állt volna. Ahogy az árapály-erők lassították a forgást, a Föld napjai hosszabbá váltak, és a Hold fokozatosan távolodott.

A Királyi Obszervatórium és az Arizonai Egyetem szerint a Hold valószínűleg egy Mars-méretű objektum és a Föld összeütközéséből keletkezett törmelékből formálódott. Az árapály-erők később segítették a Holdat a mai, körülbelül 384 400 kilométeres távolságba húzni.

A Nap és a Hold végzete

Azonban a Hold távolodása sem végtelen. Körülbelül 5 milliárd év múlva, amikor a Nap vörös óriáscsillaggá válik, a Hold további 189 000 kilométerrel távolabb kerülhet a Földtől. Ezzel együtt a haldokló Nap gravitációs és termikus ereje elpusztítja mind a Földet, mind a Holdat. Vagyis a Hold soha nem hagyja el teljesen a Földet; végzetük a Nap halálához kötött.

Összegzés

A Hold távolodása lassú és hosszú távú folyamat, amely jelenleg közvetlen hatással van a Föld forgására és az árapály-jelenségekre. Bár az emberiség életében ezek a változások nem érzékelhetők drasztikusan, a távoli jövőben a Nap és a Hold pusztulása emlékeztet minket a kozmikus rendszerek múlandóságára.

A legfrissebb tudományos cikkek

Megosztás: