Átadta Budapest díszpolgári címeit Karácsony Gergely főpolgármester november 17., a főváros napja, Budapest egyesítésének 151. évfordulója alkalmából pénteken.
Díszpolgári címet kapott Bródy János Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas énekes, zeneszerző, szövegíró, Daróczi Ágnes a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével kitüntetett, a Radnóti Miklós antirasszista díjjal elismert kultúraszervező, Korniss Péter, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas és Pulitzer-emlékdíjas fotográfus, Pogány Judit, a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth-, Jászai Mari- és Hazám-díjas színművész, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, Török András Budapestért díjas várostörténész, Zoboki Gábor Kossuth- és Ybl-díjas építész, egyetemi tanár.
A kitüntetés posztumusz díjazottja Benedek Miklós, a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, színházi rendező, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, valamint Tompos Kátya Jászai Mari- és Junior Prima díjas színművész, énekes.
Karácsony Gergely az új díszpolgárokat méltatva arról beszélt, hogy a díjnak megfelelő londoni elismerés elnevezése freeman, ott úgy hívják a legkiválóbbakat, hogy szabad ember.
A díjazottak Budapest freemanjei, szabad emberei – mondta a főpolgármester. Úgy fogalmazott: „ma Budapest, ez a szabadságához makacsul ragaszkodó város a legmagasabb kitüntetésével mond köszönetet a szabad embereinek.”
Hangsúlyozta: Budapest születésnapja mindig és mindenkor a sokszínűség egységének a megünneplése.
Budapest története az egyesítés, az egymást követő egyesítések története. Nincs Európának olyan szeglete sem, ahonnan ne érkeztek volna ide olyanok, akiknek kéznyomát magán viseli a város, és nincs olyan szeglete a magyar vidéknek, ahonnan ne jöttek volna új lakók – mondta Karácsony Gergely. Kiemelte: mi, mai budapestiek az ő leszármazottaik vagyunk. Az egyesítőké, akik részeiből összerakták, felépítették és működtették ezt várost, „a különbözőségek városát”.
Az elmúlt másfél évszázad tapasztalataiból pontosan tudjuk, hogy a város akkor sikeres, amikor ezek a különbözőségek nem kioltják, hanem kiegészítik egymást – tette hozzá.
Karácsony Gergely azt mondta: Budapestnek, és valójában egyetlen városnak a jövője sem épülhet megosztásra, sem mozdulatlanságra, sem az egocentrikus megváltásra. Csakis a közösség erejére és az ebben rejlő képességre, az együttműködésre, az együttérzésre, valamint az ezekhez valóban elengedhetetlen szenvedélyre.
„Ha tényleg ebből születik a politika itt Budapesten, akkor a városból otthon lesz, mindannyiunk közös otthona”
– jelentette ki a főpolgármester.
Karácsony Gergely azt mondta, a városegyesítés nem egy befejezett múlt, hanem egy folyamatos jelen, mert „ma is egyszerre vagyunk cinkotaiak, újpestiek, lőrinciek, budafokiak és budapestiek”.
A lokális kötődések teszik „élhetővé, emberléptékűvé, beláthatóvá és besétálhatóvá a várost” – tette hozzá.
Karácsony Gergely úgy fogalmazott: „a mi budapestiségünk, a sokszínűség egységének őrzése és erősítése teszi alkalmazkodóvá Budapestet”.
A teljes életet adó zöld város tud ellenállni a klímaválságnak, és az egymásra és a környezetére odafigyelő polgár tud ellenállni „a valósághajlító, közösséget megosztó gonosznak”
– mondta.
Az ünnepségen átadták a Pro Urbe Budapest díjat is. Elismerést kapott Gőz László, a Budapest Music Center alapítója, igazgatója, Palkó György, a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. vezérigazgatója, Rosenstein Tibor séf, étteremtulajdonos, Talyigás Katalin szociológus, szociálpolitikus, valamint a Virág Judit Galéria és Aukciósház.
Az elismerés posztumusz díjazottja Fahidi Éva író, holokauszttúlélő, a gyűlöletmentesség hirdetője és Grétsy László Prima Primissima díjas nyelvész.
Budapestért díjat kapott Balogh Jánosné óvónő, Buncsik Ildikó, a Magyar Vöröskereszt fővárosi szervezetének igazgatója, a Csepeli Munkásotthon Művelődési Ház, a Gólem Színház és Zsidó Előadóművészeti Központ, Juhász Gábor jazzgitáros, Katona Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár történésze, az NVC alkotócsapat, Sándor Tibor, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Budapest Gyűjteményének nyugalmazott vezetője, Scherer Péter Jászai Mari-díjas színész, rendező, Sodró Eliza Junior Prima díjas színművész, Szöllősy Marianne helytörténész, az Újpesti Városvédő Egyesület elnöke, valamint Vass Péter, a Fővárosi Önkormányzat Szombathelyi Idősek Otthona intézményvezetője.
A Fővárosi Közgyűlés 1991. március 21-ei döntése értelmében a főváros ünnepnapja november 17., annak emlékére, hogy 1873-ban ezen a napon egyesült Pest, Buda és Óbuda.
Minden évben ezen alkalomból a fővárosi önkormányzat elismerő díjakat adományoz azon személyeknek, közösségeknek, akik a főváros életében jelentős, meghatározó szerepet töltenek be, kiemelkedő teljesítményükkel Budapestnek dicsőséget szereznek.