A Notre-Dame felújításán naponta ezren dolgoznak

A 2019-es tűzben súlyosan megrongálódott párizsi Notre-Dame székesegyház helyreállítása elég gyorsan halad ahhoz, hogy a terveknek megfelelően 2024 végén megnyílhasson a hívek és a látogatók számára – jelentették be hétfőn az illetékesek.

A székesegyházban 2019. április 15-én csaptak fel a lángok, elpusztítva a tetőzetet és a huszártornyot. Jean-Louis Georgelin tábornok, a Notre-Dame helyreállításáért felelős állami hatóság elnöke szerint a huszártorony fokozatosan fog idén az épület fölé emelkedni a templom újjászületésének szimbólumaként.
Az épület stabilizálási munkálatai 2021 szeptemberében fejeződtek be, ezután kezdődhetett meg a tényleges helyreállítás.

Az illetékes hatóságok döntése alapján a gótikus építészet remekműveként számon tartott katedrálist eredeti formájában állítják helyre. A leomlott 93 méter magas huszártorony 1860-ban épült Eugene Viollet-le-Duc tervei alapján, miután az eredetileg 1250-ben épített szerkezetet 1786 és 1792 között lebontották.

Az építkezésről és az abban részt vevő szakemberek munkáiról kedden egy ingyenesen látogatható kiállítás nyílik a Notre-Dame előtti téren, amely bemutatja a katedrálisban található műtárgyakat is.

Jean-Louis Georgelin megerősítette, hogy Emmanuel Macron elnök ígéretének megfelelően 2024 decemberében megnyílik a katedrális a nagyközönség számára, de 2024 nyarán, a párizsi olimpia idején még nem lesz látogatható.

A kulturális tárca már korábban jelezte, hogy a felújítás még 2025-ben is folytatódni fog, a katedrális előtti tér átalakítása pedig 2027-re készül el teljesen, de a parkosított részt a templomhoz hasonlóan már 2024 második felében igénybe vehetik a látogatók.

A felújítás vezetője elmondta: naponta mintegy ezer ember dolgozik a Notre-Dame felújításán. „Sok különböző munkát végeznek: a tetőzeten, a festésen, a köveken, a boltozaton, az orgonán, az üvegablakokon” – sorolta a tábornok.

Megosztás: