MTI/Szerk. avatar
2025. június 11. /
,

Életveszélyes szivárgás miatt újra elhalasztották Kapu Tibor és társai kilövését

Technikai hiba miatt halasztották el a történelmi Axiom-4 űrmissziót – Kapu Tibor tovább várakozhat

Folyékonyoxigén-szivárgást észleltek a SpaceX rakétáján, ezért nem indulhatott útnak a magyar, indiai és lengyel űrhajósokat szállító űrmisszió.

A világ figyelme a floridai Cape Canaveral űrrepülőtérre irányult június 5-én, ahol helyi idő szerint reggel 8 órára (közép-európai idő szerint 14 órára) volt kitűzve az Axiom-4 (Ax-4) nevű űrmisszió startja. A várva várt kilövés azonban elmaradt: a SpaceX hivatalos közleménye szerint egy technikai ellenőrzés során folyékonyoxigén-szivárgást észleltek a Falcon 9 hordozórakétán, ezért az indítást az utolsó pillanatban elhalasztották.

Három ország első ISS-re induló állampolgárai egy rakétában

A küldetés különlegessége, hogy először juthatott volna fel magyar, indiai és lengyel állampolgár a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) – méghozzá egyazon misszió keretében. Az Ax-4 négyfős legénysége:

Kapu Tibor – magyar mérnök,

Shubhanshu Shukla – az indiai légierő pilótája,

Slawosz Uznanski-Wisniewski – lengyel mérnök és kutató,

valamint a parancsnok, Peggy Whitson, korábbi NASA-űrhajós, aki már többször járt az űrben.

Az indulást egy SpaceX Crew Dragon kapszulában, egy Falcon 9 rakéta segítségével tervezték, a cél az volt, hogy a legénység körülbelül két hetet töltsön az ISS fedélzetén különböző kutatási és tudományos kísérletek elvégzésével.

Múltból a jelenbe: a nemzeti űrkutatás új mérföldkövei

Mindhárom nemzet polgára járt már korábban az űrben, ám kizárólag szovjet Szojuz-programok keretében, az 1970-es és 1980-as években. Az Axiom-4 ezért valóban új korszakot nyitott volna e három ország űrtörténetében: most először magánmisszió részeként, amerikai rakétán és kereskedelmi alapon jutottak volna el állampolgáraik a világűrbe.

Axiom Space: a kereskedelmi űrutazás úttörője

Az Ax-4 a houstoni székhelyű Axiom Space vállalat negyedik kereskedelmi űrmissziója, amelyet a NASA és a SpaceX támogatásával valósítanak meg. Az első Axiom-küldetésre 2022-ben került sor, amelyet 2023-ban és 2024-ben újabb utak követtek. A harmadik misszió csaknem három hetes időtartamával eddig a leghosszabb kereskedelmi űrutazásnak számít.

Az Axiom célja, hogy idővel önálló kereskedelmi űrállomást építsen és működtessen az ISS utódjaként. Az ilyen missziók nemcsak tudományos és technológiai kísérleteket tesznek lehetővé, hanem fokozatosan előkészítik a kereskedelmi űrturizmus és ipari űrhasznosítás jövőjét is.

Mikor indulhat el végül a küldetés?

A SpaceX közleménye szerint az indítást csak a hiba teljes kijavítása után engedélyezik újra. A cég azt ígéri, hogy amint lehetőség nyílik a rakéta biztonságos indítására, az új időpontról haladéktalanul tájékoztatják a nyilvánosságot.

A mostani halasztás kellemetlen, de nem szokatlan: a világűrbe vezető út rendkívül összetett technikai rendszereken alapul, és az ilyen biztonsági intézkedések a sikeres és balesetmentes űrutazás zálogai.

A magyar űrrepülés új reménye

Kapu Tibor űrrepülése már önmagában történelmi esemény lenne, hiszen a második magyar ember lehetne a világűrben Farkas Bertalan 1980-as szovjet küldetése után. Az Ax-4 misszió tehát nem csupán egy újabb lépés a kereskedelmi űrkutatásban, hanem nemzeti szimbólummá is válhat.

A világ és Magyarország most egyaránt várja a hírt: mikor szállhat fel végre az Ax-4, hogy új fejezetet nyisson az űrkutatás történetében?

A legfrissebb tudományos cikkek

Megosztás: