A Szerk. avatar
2025. május 11. /
, ,

Az információ zúgása, vibrálása megöli a történetmesélést – állítja Byung-Chul Han filozófus

Élményolvasó – Byung-Chul Han: A narráció válsága

A koreai-svájci gondolkodó (finomkodva: kultúrteoretikus, filozófus) legújabb esszéjében egy izgalmas jelenséggel foglalkozik: az Elbeszélés helyére lépő Információ rombolásával és hatalmával. Másképpen mondva a folyamatosság és mélység helyébe lépő villanások, pontszerűség és gyors eltűnés jelenségével.

Egyre kevesebb történetet mesélünk, a tradicionális, nemzedékeket, korokat összekötő elbeszélés ereje és varázsa megszűnőben, adatok és információ zúgása és folyamatos vibrálása lesz úrrá az emberen. Ma még narratívákról beszélünk, de ez már storytelling, vagyis a történet áruvá és reklámmá alakul.

A hagyományos elbeszélés időigényes, hallgatása/olvasása is elmélyülést, kitartó figyelmet követel, de ezt a képességet az okostelefon, a képernyő, az adatok, az információ, azaz a vibrálás, sebesség, egyidejűség lerombolja, elpusztítja, eltompítja. Ez a narráció válsága, mert a történet közösséget teremt, míg a személyre szabott információáramlás elszigetel, magányba taszít.

Kedvelem Byung-Chul Han gondolatmeneteit, esszéköteteit, közülük ez a legjobbak közé tartozik, kompakt, világos, szenvedélyes és okos, érvelése során pedig gyakran hívja szellemi segítőnek a kiváló klasszikust, Walter Benjamint is, ki Portbou sziklái felett vetett véget életének.

Szombathy Pál

Byung-Chul Han íróról:

Byung-Chul Han dél-koreai származású svájci filozófus és író, aki számos kritikus érdeklődést kiváltó művet alkotott a kortárs kultúra és társadalom témaköreiben. 1959-ben született Délnyugat-Koreában, majd Svájcban telepedett le. Tanulmányait a Freiburgi Egyetemen és a Müncheni Egyetemen végezte. 2000-ben a Bázeli Egyetem Filozófia Tanszékén hibilitált.

Byung-Chul Han

Han műveiben gyakran foglalkozik az emberi lét modern kihívásaival, a technológiai fejlődés hatásával az egyéni és társadalmi életre, valamint a kapitalizmus és a neoliberális rendszer által generált stresszel és kizsákmányolással.

Kiemelkedő művei közé tartozik például a „The Burnout Society” (A kiégett társadalom) című könyve, amelyben a modern társadalom túlzott teljesítménykényszerét és folyamatos produktivitás kultuszát vizsgálja. Han filozófiai gondolatait széles körben értékelik a világban, és művei sokakat inspirálnak személyes életük és a társadalmi struktúrák átgondolására.

Byung-Chul Han a kortárs filozófia egyik jelentős alakja, aki éles kritikát fogalmaz meg a modernitás által létrehozott problémákkal szemben, és alternatívák felé vezető utat mutat a gyakran stresszel telített, fogyasztás-orientált társadalmi berendezkedésre.

A legfrissebb irodalmi cikkek

Megosztás: