„Nem tarthatom vissza azt, amivel segíthetek” – ezzel a mondattal magyarázta döntését Bill Gates, és ha valaki, ő komolyan gondolja ezt. Egykori techzseni, a Microsoft legendás alapítója most olyan útra lép, amelyhez hasonlót aligha látott a modern gazdaságtörténet: teljes vagyonát, mintegy 200 milliárd dollárt adományoz el a következő húsz évben, és ezzel végleg elbúcsúzik attól a képzettől, amit sokan a nevéhez kötnek – a világ leggazdagabb embere.
Egy történet, ami túlmutat a technológián
Bill Gates neve egykor a számítástechnikai forradalom szinonimája volt. A nyolcvanas évek végén a Microsoft és a Windows megkerülhetetlen névvé vált, Gates pedig az üzleti világ egyik legmarkánsabb alakjává. De a technológiai víziók mögött ott dolgozott egy másik gondolat is: hogy mindaz a tudás, pénz és befolyás, amit az ember összegyűjt, akkor ér valamit, ha vissza is adja.
Ez a gondolat 25 évvel ezelőtt öltött testet, amikor volt feleségével, Melindával megalapította a Gates Alapítványt. Akkor még csak néhány millió dollárról volt szó – ma már a világ legnagyobb magánalapítványa, amelyet évente milliárdos nagyságrendben támogat Bill Gates, s most egy drámai fordulattal azt is bejelentette, hogy életének utolsó két évtizedében a teljes vagyonát erre fordítja. És ezzel az alapítvány küldetése új szintre lép: 2045-re befejezi munkáját – mert addigra minden pénzt el fog költeni a világ jobbá tételére.
Nem elég gazdagnak lenni – életeket kell menteni
A Gates Alapítvány céljai mindig világosak voltak: küzdelem a mélyszegénység ellen, az oktatás és az egészségügyi ellátás elérhetővé tétele ott is, ahol ez egyébként nem lenne lehetséges. A világ szinte minden pontján segítettek már fertőző betegségek elleni oltási programokat, iskolák fejlesztését, nők és gyerekek ellátását, vagy akár élelmiszer-biztonsági projekteket.
Gates most azt mondja, nem engedheti meg magának, hogy a forrásokat visszatartsa, amikor milliók sorsa múlhat a segítségen. Az emberiség előtt álló sürgető problémák – a klímaváltozás, a járványok, a szegénység és a társadalmi egyenlőtlenségek – túl súlyosak ahhoz, hogy időt pazaroljanak. És ő nem akar késlekedni.
„Az emberek sok mindent fognak rólam mondani, amikor meghalok, de eltökélt vagyok, hogy a gazdagon halt meg nem lesz ezek között” – mondta Gates. Egy olyan korban, amikor a leggazdagabbak gyakran igyekeznek megtartani, amit megszereztek, ez a mondat talán a leggazdagabb gondolat, ami elhangozhatott.
Egy világcég és egy világléptékű felelősség
A Microsoft idén ötvenéves. Fél évszázada Bill Gates és Paul Allen két diák fejében megszületett egy álom: személyi számítógépet minden otthonba. Azóta a Microsoft a világ egyik technológiai óriásává nőtte ki magát, és ma már a mesterséges intelligencia, a felhőalapú szolgáltatások és a digitális biztonság élvonalában dolgozik.
De miközben a cég a jövőt építi, Gates saját útján már más jövőt képzel el: egy olyan világot, ahol a technológia és a pénz nem önmagáért létezik, hanem azért, hogy másoknak jobb legyen. Satya Nadella, a Microsoft vezérigazgatója azt mondja, a siker titka az új területek meghódítása. Gates esetében ez most nem szoftver vagy mesterséges intelligencia – hanem remény, oltás, iskola és tiszta víz.
Egy csendes örökség, ami milliók életében szólal meg
Bill Gates sosem volt az a showman típus. Kimért, visszafogott, és inkább a tényekkel beszél. Talán ezért is hat olyan erősen, amikor azt mondja: visszaadom, amit kaptam. A története most egy új fejezethez érkezett – nem egy cég tőzsdére lépéséhez vagy egy új szoftverhez, hanem egy olyan ígérethez, amit kevesen mernek kimondani: a gazdagság nem cél, hanem lehetőség. És csak akkor ér valamit, ha mássá teszi a világot.