Ferenc pápa: „Világunkban az egoizmus súlyosabb, mint a kereszt” – különleges üzenetekkel indul a húsvéti keresztút
Az idei nagypénteken nemcsak Jézus szenvedéstörténete elevenedik meg a római Colosseumnál, hanem a ma embereinek lelki és társadalmi keresztútja is. Ferenc pápa saját írású meditációi – amelyeket péntek este a keresztút tizennégy stációja során olvasnak fel – fájdalmasan aktuális kérdéseket vetnek fel az emberi közönyről, az igazságtalanság elfogadásáról és az értékek lassú elkopásáról.
A mai világ keresztútjai
„A kálvária útjával mostani utcáinkon is szembesülünk minden nap” – fogalmaz Ferenc pápa elmélkedéseiben, rámutatva arra, hogy a világot ma is áthatja a közöny, az önzés és a felelősség elhárítása. Az egyházfő szerint az emberek nem akarnak kiszállni szerepeikből, nem vállalják a változás terhét. A szeretet felelősséget kíván, de sokan inkább menekülnek a kötelezettségek elől, s így „az egoizmus nagyobb súllyal bír, mint a kereszt, a közöny erősebb, mint az egymás iránti szolidaritás”.
Ferenc pápa külön kitér a hibázás, bukás kérdésére is: „Az ember nem gép, hanem egyedi lény, akinek élete bukásokból és újrakezdésekből áll.” A világ azonban hajlamos eltagadni a gyengeséget, és még inkább megbélyegezni azt másokban.
Kritika a modern gazdasági logikával szemben
Különösen éles az a rész, amelyben Ferenc pápa elítéli azt a gazdasági modellt, amely a hideg algoritmusokat, számításokat és könyörtelen érdekeket helyezi előtérbe. „Az a világ, ahol kilencvenkilenc többet ér egynél, embertelen” – írja a pápa, hozzátéve: Isten gazdasága nem gyilkol, nem selejtez.
A Colosseumnál – ezrek előtt, világszerte közvetítve
A Colosseum körül este 21:15-kor kezdődő via crucis idén is nagy érdeklődésre tart számot. Bár Ferenc pápa személyesen nem vesz részt a szertartáson – tavalyhoz hasonlóan –, minden stációnál az ő gondolatai hangzanak el. A keresztet Baldo Reina bíboros, majd fiatalok, önkéntesek, betegek, tanárok, fogyatékkal élők, migránsok és egészségügyi dolgozók viszik végig az ókori amfiteátrumtól a Palatinus-dombig.
Ez a nagypénteki keresztút 1750 óta tart a Colosseumnál, de az igazi hagyománnyá VI. Pál pápa emelte 1965-től. A keresztutat ma már világszerte milliók követik online és televízión keresztül.
„Őszinte könnyekre van szükség”
„A világ darabokban áll, és a tettetés helyett őszinte könnyekre lenne szükség” – írja Ferenc pápa, emlékeztetve: minden generációnak feladata, hogy ne törődjön bele az igazságtalanság elkerülhetetlenségébe. Üzenetei az idei keresztúton talán épp azért hatnak ennyire erőteljesen, mert nem csak Jézus korának szenvedéseiről, hanem a 21. század valóságairól is beszélnek.