Különleges felfedezés Tel Azekában: 3800 éves szkarabeuszt talált egy gyerek
Egy családi kirándulás emlékezetes pillanattá vált Izraelben: a kis Ziv Nitzan egy 3800 éves szkarabeusz amulettet talált Tel Azekában, a történelmi Júdeai-síkság egyik kiemelkedő lelőhelyén. Az apró, ókori kincsre teljesen véletlenül bukkant, miközben a család egy kaviccsal borított ösvényen sétált.
A véletlen, ami örökre emlékezetes marad
„A sok ezer kő közül épp ezt vette fel” – mesélte Omer Nitzan, Ziv nővére az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) által közzétett videóban. Amikor Ziv leporolta a követ, azonnal látszott, hogy valami különlegesre bukkant. A szülei rögtön felismerték a lelet jelentőségét, és jelentették azt az illetékes hatóságoknak – számolt be a Live Science magazin.
A szakértők megállapították: egy középső bronzkori, kánaáni szkarabeusz amulett került elő, amely az időszámításunk előtti második évezred elejéről származik.
A szkarabeuszok jelentése az ókorban
Daphna Ben-Tor, az Izrael Múzeum amulett- és pecsétszakértője elmondta, hogy a szkarabeuszokat pecsétként és vallási, státuszszimbólumként használták. „Sírokban, középületekben és magánházakban is találtunk már ilyeneket. Ezek az apró tárgyak az egyén vallási meggyőződéséről és társadalmi helyzetéről is árulkodhattak” – fejtette ki.
A szkarabeusz alakja a ganajtúró bogarat idézi, amelyet az ókori egyiptomiak a megújulás, az újjászületés szimbólumának tartottak. A bogár trágyagolyót görgető mozdulata számukra a napisten útját szimbolizálta az égen. Emellett a ganajtúrók látszólag spontán szaporodása miatt a teremtés istenéhez, Kheprihez is kapcsolták a szkarabeusz szimbólumot.
Kultúrák találkozása a bronzkorban
Oded Lipschits, a Tel Avivi Egyetem professzora szerint a szkarabeusz megtalálása újabb bizonyítéka annak, hogy Tel Azekában a középső és késő bronzkor folyamán szoros kulturális kapcsolatok voltak Kánaán és Egyiptom között. A város fontos szerepet játszott a Júdeai-síkság kereskedelmi és politikai életében.
Ziv felfedezése egy olyan régészeti leletegyütteshez csatlakozik, amely számos egyiptomi és kánaáni tárgyat tartalmaz – ezek mind a két kultúra közötti szoros kapcsolatokat tükrözik.
Megérdemelt elismerés
A fiatal felfedező nem maradt jutalom nélkül: Ziv Nitzan oklevelet kapott a páratlan lelet megtalálásáért. A 3800 éves szkarabeuszt más, hasonló korú leletekkel együtt a jeruzsálemi Jay és Jeanie Schottenstein Nemzeti Izraeli Régészeti Campusban állítják ki, hogy a nagyközönség is megcsodálhassa.
Egyetlen véletlen mozdulat is elég volt ahhoz, hogy egy kisfiú a saját kezével írjon hozzá egy új fejezetet a bronzkori Kánaán történetéhez.