A román rendőrség meghiúsította a magyar aranykincsek szállítását

Kiállítás, amely nem jutott el Sepsiszentgyörgyre

A Fejedelmek aranya – Uralkodói reprezentáció Erdélyben című kiállítás a 17. századi Erdély aranyművességét mutatja be. Magyarországi múzeumok – köztük a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont, valamint az Iparművészeti Múzeum – kölcsönöztek hozzá műtárgyakat. A tárlat Csíkszeredában és Marosvásárhelyen is bemutatásra került, Sepsiszentgyörgy lett volna a harmadik állomása, azonban a szállítási problémák miatt a megnyitó elmaradt.

A műtárgyak tavaly áprilisban érkeztek Magyarországról Erdélybe. Csíkszeredából a marosvásárhelyi Maros Megyei Múzeumba kerültek, majd innen kellett volna továbbszállítani őket Sepsiszentgyörgyre, a Székely Nemzeti Múzeumba. A szállítást azonban a román hatóságok olyan feltételekhez kötötték, amelyek teljesíthetetlennek bizonyultak.

A román rendőrség szigorú feltételei

Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója elmondta, hogy a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság nem hagyta jóvá az előzetesen beterjesztett biztonsági tervet. A hatóságok szerint a kiállítás tárgyainak értéke indokolja, hogy azok szállításához páncélozott járművet használjanak. A követelmény azért különös, mert korábban, amikor a romániai múzeumok saját, hasonló vagy akár nagyobb értékű műtárgyait szállították, nem volt előírás a páncélautó használata.

A Székely Nemzeti Múzeum megpróbált páncélozott szállítóeszközt biztosítani, de nem találtak megfelelő járművet. Ennek eredményeként a kiállítás Sepsiszentgyörgyre tervezett bemutatása meghiúsult.

A visszaszállítás és a hosszú távú következmények

A Maros Megyei Múzeumra hárul a kiállítási tárgyak visszajuttatása Magyarországra. Ötvös Koppány Bulcsú, a múzeum igazgatója szerint a páncélautó kötelező használatát egy romániai kormányhatározat írja elő, amely kimondja, hogy félmillió euró feletti értékű szállítmányokat páncélozott járműben kell mozgatni, fegyveres kísérettel.

Az elmúlt 13 évben azonban ezt az előírást senki nem alkalmazta múzeumi értékek esetében, így az új szigorítás komoly akadályokat gördít a kulturális együttműködés elé. Ötvös szerint a probléma nem csupán a Fejedelmek aranya kiállítást érinti, hanem hosszú távon ellehetetlenítheti a nagy értékű műtárgyak Romániába történő szállítását, illetve a román múzeumi gyűjtemények külföldi bemutatását is.

A legfőbb akadály az, hogy sem Magyarországon, sem Romániában nem létezik olyan páncélozott jármű, amely elég nagy ajtóval rendelkezik ahhoz, hogy a nagyobb műtárgyakat is szállítani lehessen. Ezért, ha a hatóságok nem változtatnak az előírásokon, a hasonló kiállítások megszervezése ellehetetlenülhet.

Műkincsszállítás globális gyakorlata

Egy névtelenséget kérő nyugat-európai műkincsszállító cég képviselője elmondta a Krónikának, hogy a világon sehol nem használnak páncélautót műtárgyak szállítására. A legfőbb veszélyt ugyanis nem a lopás, hanem a szállítás során fellépő rezgések és rázkódások jelentik, ezért a speciális műtárgyszállító autókat légrugókkal szerelik fel, hogy csökkentsék a szállítás okozta károkat. A páncélozott járművek laprugós felfüggesztése nem tudná ezt biztosítani, ezért nem is gyártanak ilyeneket.

A szakember szerint a román hatóságok szokatlan szigora túlzott óvatosságnak tűnik, és ha valóban ragaszkodnak a páncélautó használatához, azzal hosszú távon akadályozhatják a nemzetközi kulturális együttműködést.

Összegzés és következmények

A Fejedelmek aranya kiállítás esete rávilágít arra, hogy a múzeumi tárgyak nemzetközi kölcsönzésére vonatkozó szabályozások átláthatósága és ésszerűsége kulcsfontosságú. A román hatóságok szigorú értelmezése egy eddig figyelmen kívül hagyott kormányhatározat kapcsán meghiúsította egy jelentős történelmi tárlat bemutatását, és a jövőben komoly akadályt jelenthet a nagy értékű műtárgyak kiállítására. A következő lépések a magyar és román múzeumok, valamint a hatóságok közötti egyeztetésektől függnek.

A művészet & politika legfrissebb cikkei

Megosztás: