A Mafilm Audio privatizációja és a magyar szinkronpiac jövője
A Mafilm Audio állami részesedésének eladása
Az egyik legismertebb magyar szinkronstúdió, a Mafilm Audio Kft. privatizáció előtt áll: az állam, amely eddig 41 százalékos tulajdonrésszel rendelkezett benne, árverésre bocsátja ezt a részesedést. Az eladásra a Nemzeti Filmintézet (NFI) döntése nyomán kerül sor, az értékesítést pedig a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) bonyolítja le. A licitálás február 20-án kezdődik és február 25-ig tart, a kikiáltási ár pedig 825,5 millió forint.
A döntés azért is figyelemre méltó, mert a Mafilm Audio Kft. stabilan nyereséges vállalkozás. 2023-ban közel 2 milliárd forintos árbevételt ért el, amelyből 616 millió forint profit származott, és 90 millió forint osztalék került kifizetésre a tulajdonosok számára.
A Mafilm Audio története és szerepe a magyar filmiparban
A Mafilm Audio Kft. a MAFILM állami filmgyártó vállalat hangrészlegéből alakult át professzionális szinkronstúdióvá az 1990-es években. Azóta is vezető szerepet tölt be a magyar szinkroniparban, köszönhetően kiemelkedő technikai felszereltségének és folyamatos fejlesztéseinek. A stúdió főként nagy nemzetközi filmstúdiók számára készít szinkronokat, de független filmek és sorozatok magyar változatainak gyártásában is részt vesz.
A 2019-ben készült HÉTFA Kutatóintézet és Elemző Központ tanulmánya szerint a Mafilm Audio a legjövedelmezőbb szinkronstúdió Magyarországon. Az árbevétele évről évre stabilan növekedett, jellemzően 5-7 százalékos árbevétel-arányos profitrátával. A kutatás szerint ez annak köszönhető, hogy a stúdió főként a drágább, nagy költségvetésű mozifilmekhez készít szinkronokat.
A tulajdonosi szerkezet változása és a privatizáció hatásai
A Mafilm Audio eddigi tulajdonosi szerkezete egyedülálló volt:
- 41,05 százaléka állami tulajdonban volt,
- 40,38 százalékát magánszemélyek birtokolták (jellemzően szinkronrendezők, hangmérnökök),
- 18,75 százaléka pedig a londoni Voice & Script International Limited nevű nemzetközi iparági szereplő kezében volt.
A Nemzeti Filmintézet most az állami tulajdon eladásával ezt a szerkezetet átalakítja. Egyelőre nem tudni, hogy kik pályáznak az árverésen, és milyen hatása lesz a változásnak a Mafilm Audio működésére és stratégiájára. A privatizáció azonban minden bizonnyal befolyásolhatja a cég hosszú távú irányait, különösen a nemzetközi piaci szerepvállalás tekintetében.
Állami privatizációs gyakorlat és az árverési eljárás
Az MNV árverései nem példa nélküliek: az állam időről időre kisebbségi részesedéseket értékesít különböző cégekben, ha azok nem látnak el közfeladatot. 2018-ban például az MNV összesen 28 vállalat kisebbségi részesedését adta el árverésen, 42,2 millió forint értékben. Akkor a meghirdetett 76 cég egyharmadára érkezett vevői ajánlat.
Január végén Orbán Viktor miniszterelnök a fóti Nemzeti Filmintézet új műtermeinek átadóján úgy fogalmazott, hogy „végre eljutottunk arra a pontra is, hogy állami támogatás nélkül készülnek saját lábukon megálló filmek is.” Ez az üzenet arra utalhat, hogy az állam fokozatosan csökkenteni kívánja jelenlétét a magyar filmipar finanszírozásában és vállalkozásaiban.
A Mafilm Audio eladásának indoklására az NFI-től kért tájékoztatást a sajtó, de a cikk írásakor még nem érkezett válasz. Az ügy kimenetele így még kérdéses, de az biztos, hogy egy stabilan nyereséges, meghatározó iparági szereplő tulajdonosi szerkezete hamarosan átalakul.
(A cikk az mfor.hu írása alapján készült)