Alföldi Róbert Szombathelyen rendezett: őszinte színház az ünnepek előtt
Nyolc év után ismét rendezett Szombathelyen Alföldi Róbert, méghozzá nem egy hagyományos karácsonyi vígjátékot, hanem egy olyan darabot, amely az elhallgatott családi konfliktusokat és a társadalom általános problémáit állítja középpontba. A premier előtti órákban Roznár Gyöngyi, a nyugat.hu főszerkesztője beszélgetett a rendezővel a darabról, a színház szerepéről és az őszinteség fontosságáról.
Alföldi egy amerikai drámát, az Augusztus Oklahomában című darabot választotta, amely szerinte azért különösen aktuális, mert a családokban gyakran ki nem mondott problémák kerülnek előtérbe az ünnepek idején. Mint mondta: „Mindenkinek vannak olyan pontjai, amikben ráismerhet a saját családjára. Ez a darab segíthet elgondolkodni azon, hogyan kezeljük ezeket a helyzeteket, hogy ne ugyanúgy teljenek az ünnepek, mint ahogy általában szoktak.”
Az Augusztus Oklahomában egy amerikai családi dráma, amely a Weston család történetét meséli el. A családtagok egy tragédia miatt gyűlnek össze, és az összejövetel során felszínre törnek a régóta elfojtott konfliktusok, titkok és sérelmek.
A darab társadalmi relevanciáját is kiemelte: „Azért választottam ezt a művet, mert hiszem, hogy színházban is fel kell mutatni, hogy milyenek vagyunk, és ez nem hazafiatlanság. Éppen ellenkezőleg: fontos szembenézni a hibáinkkal, mert csak így tudunk fejlődni.”
A beszélgetésben Alföldi a magyar színházi kultúra sajátosságairól is beszélt. Kiemelte, hogy Magyarországon a nézők sokszor kerülik a direkt üzeneteket, ehelyett a jelképes, finom megoldásokat részesítik előnyben. „A magyarok nem szeretnek szembenézni a valósággal, inkább finoman, metaforákon keresztül szeretik látni az igazságot. Ez néha jó, de sokszor épp az őszinteség hiánya miatt születnek megoldatlan problémák.”
Az interjú során a társadalmi felelősségvállalás is szóba került. Alföldi szerint a problémák alapja a felelősségtől való félelem: „Nem a hibáink a legnagyobb gond, hanem az, hogy nem tudunk bocsánatot kérni. Ha egyszerűen elismernénk, hogy elrontottunk valamit, sokkal kevesebb konfliktus lenne.”
A darab próbái során a rendező különös figyelmet szentelt a társulat dinamikájának. Mint mondta: „Nagyon jó társulat a szombathelyi. A régi és új tagok egyaránt fantasztikusak. A közös munka mindig feltöltött, és lenyűgözött az, hogy mennyire figyelnek egymásra.”
Az Augusztus Oklahomában nem csak egy család története, hanem tükör a társadalom számára. Alföldi szerint a darab legfontosabb üzenete, hogy merjünk őszinték lenni magunkkal és másokkal. Az előadás remélhetőleg nemcsak elgondolkodtatja a nézőket, hanem arra is ösztönzi őket, hogy nyíltabban kezeljék saját életük kihívásait.
A teljes beszélgetést itt tudod megnézni: