Egy rejtélyes, ismeretlen nyelvű feliratot tartalmazó táblát fedeztek fel a grúziai Bashplemi-tó közelében, a Manisi régióban. Az Őstörténet és Régészet Folyóiratában publikált tanulmány szerint a tábla mérete 24,1 x 20,1 cm, és helyben bányászott, vesicular bazaltból készült.
A kőtáblán 60 szimbólum vagy karakter található, amelyek közül 39 különböző, és hét függőleges sorban (regiszterben) rendeződnek. Azonban a kutatók még nem tudják biztosan, hogy milyen irányban kell olvasni a feliratot. A jeleket valószínűleg egy kúpos fúró segítségével kezdték vésni, majd egy kerek fejű szerszámmal simították el.
A tanulmány szerint a Bashplemi felirat nem hasonlít egyetlen ismert íráshoz sem, ugyanakkor hasonlóságokat mutat a Közel-Keleten, Indiában, Egyiptomban és Nyugat-Ibériában használt írásrendszerek egyes szimbólumaival.
Különösen a kaukázusi írásokkal – például a grúz Mrgvlovani, albán és proto-grúz írásokkal – mutat párhuzamokat. Ezen kívül kapcsolatot találtak a Proto-Kartvél írás jeleivel, amely az i.e. 4. évezredből származik, valamint a prekeresztény Grúzia területén talált pecséteken lévő szimbólumokkal.
A kutatók szerint a kőtáblán található ismétlődő szimbólumok katonai zsákmányra, egy fontos építkezési projektre, vagy egy istennek tett felajánlásra utalhatnak.
A tábla pontos keltezése azonban problémás, mivel az írást tartalmazó bazalt helyi eredetű, és a környéken végzett sekély ásatások során késő bronzkorból és korai vaskorból származó kerámiatöredékeket és egy kőmozsarat találtak.
A Bashplemi felirat egyedisége és ismeretlen eredete fontos kérdéseket vet fel a régió ősi kultúrájáról és kapcsolatáról más civilizációkkal. Ez a felfedezés újabb bizonyíték lehet arra, hogy a Kaukázus térsége kulcsszerepet játszott a különböző kultúrák közötti kapcsolatban és az írás kialakulásának történetében.
(A Heritage Daily cikkét szemléztük)