Hatalmas sírkamrát találtak a Duna közelében, még nem tudni, ki fekszik benne

Német régészek egy különleges vaskori sírkamrát tártak fel a Duna eredete közelében fekvő németországi Riedlingen közelében, amelyről úgy vélik, akár egy fejedelem végső nyughelye is lehetett.

A leletet egy nagy méretű, monumentális sírdomb belsejében találták, amely eredetileg körülbelül hat méter magas és 65 méter átmérőjű lehetett. A kutatók szerint ez a sírtípus a „fejedelmi sírhalmok” kategóriájába tartozik, amelyeket a kelta társadalom felső rétegei számára építettek, Kr. e. 620 és 450 között.

A sírkamra tömör tölgyfából készült, és 70 centiméteres mélységben található a felszín alatt. Ez a felfedezés kivételes jelentőségű, mivel fából készült szerkezetek ritkán maradnak fenn ilyen jó állapotban.

Andrea Lindlohr, a baden-württembergi regionális fejlesztési minisztérium államtitkára kiemelte, hogy a kamra több mint 2600 év után is gyakorlatilag érintetlen maradt. A régészek szerint a magas lúgtartalmú talaj akadályozta meg a fa és a benne elhelyezett anyagok lebomlását.

A sírkamra mintegy 3,4 méter széles és 4,05 méter hosszú, észak–déli irányban helyezkedik el, falait három, függőlegesen álló tölgyfa deszka alkotja. Ezeket sarkaiknál illesztették egymásba, és egy keresztgerendával erősítették meg a mennyezet megtartása érdekében. Az évszázadok során azonban a szerkezet meggyengült és részben beomlott.

A sír pontos datálásán még dolgoznak, de egy évgyűrűelemzéssel készült vizsgálat szerint a helyszínen talált faásó alapanyagát Kr. e. 585 körül vághatták ki.

Az ásatás során két alagút nyomaira bukkantak, melyeket feltehetően sírrablók ástak, akik nemesfémet kereshettek. A kamrából azonban csak kerámiadarabok és egy díszes bronzszögekkel díszített szekér maradványai kerültek elő.

A kamrában lévő csontvázról egyelőre nem tudni, hogy férfi vagy nő volt-e. Az elsődleges elemzések alapján a maradványok egy 15-20 év közötti, 160–168 centiméter magas férfitól származhatnak.

Ez a felfedezés jelentős betekintést nyújthat a vaskori elit temetkezési szokásaiba és a kelta társadalom szerkezetébe.

(A cikk írásához a heritagedaily.com információit használtuk)

A legfrissebb tudományos hírek

Megosztás: