Péntek estétől a különleges égi jelenség szabad szemmel is látható

Péntektől esténként várhatóan szabad szemmel is megfigyelhető lesz a nyugati égbolton feltűnő C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) üstökös. A Svábhegyi Csillagvizsgáló ebből az alkalomból több programmal is várja az érdeklődőket.

Az üstökös sikeresen túlélte a szeptember 27-i napközelségét, és a legfrissebb megfigyelések szerint jelentős aktivitást mutat. Péntek estétől már észlelhető lesz a nyugati égbolton, bár ekkor a Nap közelsége miatt még nehezebb lesz megfigyelni. Binokulár segítségével azonban könnyebben láthatóvá válik majd a fényes üstökösmag, valamint az abból kiinduló porcsóva.

A jelenség megfigyeléséhez az első napokban különösen fontos, hogy teljesen sík és szabad legyen a láthatár. A Vénusz támpontként szolgálhat, az üstökös ugyanis 29 fokkal, azaz két kinyújtott kezű arasszal nyugatra található a fényes bolygótól.

A fényes jelenség kedden este 19 órakor már 14 fok magasan, pénteken pedig 21 fokos magasságban lesz, a Kígyó csillagképben, így napról napra egyre jobban láthatóvá válik. Észlelés szempontjából az október 20-a, vasárnap este 19 óra ígérkezik a legjobbnak. Az üstökös megtalálását ekkor segíti, hogy együttáll majd a Marfik csillaggal, így egy binokulárral egyszerre láthatjuk őket.

A C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) üstököst elsőként a Kínai Tudományos Akadémia Bíbor-hegyi Obszervatóriumában észlelték, 2023. január 9-én. Néhány héttel később, február 22-én az ATLAS projekt dél-afrikai csillagvizsgálójából is felfedezték. Szeptember 27-én került napközelségbe, nagyjából a Merkúr pályájához hasonló távolságban. Október első napjaiban a hajnali égen volt megpillantható.

Szerdán és csütörtökön a Naphoz jár majd nagyon közel, pénteken pedig az esti égen bukkan fel, ami az északi féltekei megfigyelőknek kedvez majd

– áll a közleményben.

A Svábhegyi Csillagvizsgáló rendhagyó esti programokat szervez az üstökös észlelésére, ahol nagy látómezejű binokulárokkal és nagyobb nagyítású távcsővel is meg lehet majd figyelni az üstököst. A programokra a csillagvizsgáló honlapján, a Programok a csillagvizsgálóban menüpont alatt található linken lehet jelentkezni.

A kométáról és annak megfigyeléséről ugyancsak a Svábhegyi Csillagvizsgáló honlapján található további információ.

A legfrissebb tudományos hírek

Megosztás: