Dr. Jelenits István piarista atya, egykori gimnáziumi, főiskolai és egyetemi tanár, életének 92. évében, 2024. szeptember 26-án elhunyt – számolt be róla a Piarista Rend Magyar Tartománya.
Jelenits atya meghatározó alakja volt a magyar katolikus közéletnek és a piarista rendnek, szerzetességének 70., papságának 65. évében távozott.
Jelenits István 1932-ben született Berettyóújfalun, a budapesti Piarista Gimnáziumban érettségizett, majd az ELTE Bölcsészettudományi Karán végzett magyar szakon. 1955-ben lépett be a piarista rendbe, négy évvel később pappá szentelték, majd teológiai doktorátust szerzett.
Pályafutása során hittant, magyar nyelvet és irodalmat tanított többek között a kecskeméti és budapesti Piarista Gimnáziumban, valamint bibliai tárgyakat a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolán.
A piarista rend magyar tartományfőnökeként, majd később a Pázmány Péter Katolikus Egyetem esztétikatanáraként is szolgált.
Sokoldalú életművéért számos elismerésben részesült, és közéleti szereplései, többek között az Országos Köznevelési Tanács és a Nemzeti Tankönyvkiadó vezetőségi tagjaként is ismert volt.
Jelenits atya rendíthetetlen hite és embersége vezérelte egész életét, melyet számos kitüntetés fémjelez. A Pilinszky János Irodalmi és Művészeti Társaság elnökeként is fontos szerepet játszott a magyar irodalmi életben.
Születésnapján adott interjújában kifejtette, hogy az ember feladata Isten képmására teremtett lényként a folytonos küzdelem és munka önmagával és másokkal.
Hangsúlyozta, hogy katolikus hívőként fontos megérteni: Isten mindenkit a magáénak érez, még azokat is, akik eltávolodtak tőle. Az emberek eltávolodása az Egyháztól a világiasság növekedésével szembesít bennünket, ám a keresztény ember feladata, hogy reményben éljünk és nyitva tartsuk az utakat a másik ember felé.