Több száz újabb, csak madártávlatból látható talajrajzot fedeztek fel a régészek a mesterséges intelligencia segítségével a perui Nazca-sivatagban.
A 2000 éves Nazca-vonalak tulajdonképpen óriási rajzok, amelyek növényeket és állatokat ábrázolnak, de csak a levegőből, magasról láthatók.
Kultúrtörténeti jelentőségük miatt 1994-ben felvették az UNESCO világörökségi helyszínei közé. Az új felfedezést az tette lehetővé, hogy a tudósok megtanítottak egy mesterséges intelligencia modellt a helyszínről készült légi felvételek értelmezésére.
Az így talált új Nazca-vonalak vagy geoglifák – a föld felszínén kialakított ábrák – kisebbek, de ősibbek a korábban felfedezetteknél.
A mesterséges intelligencia közreműködésével 303 emberalakot és állatokat ábrázoló geoglifát fedeztek fel. A kutatók több mint 2600 órát töltöttek a felvételek tanulmányozásával, és a helyszíni vizsgálatokkal.
A kutatáson dolgozó Karsten Lambers elmondta, hogy a mesterséges intelligenciával nagy lépést tettek előre, hiszen a Nazca-régió geoglifáinak teljes térképe még nem készült el.
Az újonnan megtalált talajrajzok közül néhány emberáldozatra utal, mivel azok levágott fejeket, és késsel felfegyverzett orkákat ábrázolnak.
Mint a terület szakértője, a japán Szakai Maszato professzor rámutatott: a Nazca-korszakból származó kerámiákon láthatók olyan rajzok, amelyeken orkák késsel fejeznek le embereket.
Tehát az orkákat olyan lényekként ábrázolták, amelyek emberáldozatot mutattak be. A kutatók szerint további csaknem ezer, mesterséges intelligencia által kiszűrt lehetséges talajrajzot kell még a terepen megvizsgálniuk.