+ Irodalom

Henry David Thoreau A gyaloglásról című műve bevezet egy nagyobb erő és rend létezésébe

Henry David Thoreau

Henry David Thoreau (1817-1862) amerikai író, filozófus, költő és természetbúvár, a 19. századi amerikai irodalom kiemelkedő alakja.

Élményolvasó Henry David Thoreau: A gyaloglásról

A Walden alapvetően fontos olvasmányélményem naturális erejével és gondolatgazdagságával, ezek az apróbb esszék pedig kiegészítő ódák a természetbe simulás örömeihez.

Míves írások, lassan kúsznak belénk, ahogyan az estére leszállt hirtelen, de ideig visszaverhető hűvösség vagy a nyárhajnali melegedés; egy végtelenül békés életfelfogás élénk gondolatai, melyek a vadságot nem az emberi magabiztosság alkotásaiban fedezik fel, hanem sokkal inkább az embertől függetlenül burjánzó élet hajtásaiban; nem egyenletes, valahová kényszeresen haladó mozgás itt a gyaloglás, valami suhanás a tájon, hanem leállásszerű lassú szemlélődés, beolvadás, főhajtás egy nagyobb erő és rend létezése előtt.

E klasszikus benyomás biztos tudása villan fel Thoreau ráérős soraiban.

Szombathy Pál

Henry David Thoreau íróról:

Henry David Thoreau (1817-1862) amerikai író, filozófus, költő és természetbúvár, a 19. századi amerikai irodalom kiemelkedő alakja. Leginkább az „Egy vadonban” (Walden) és a Civil Engedetlenség (Civil Disobedience) című műveiről ismert.

Thoreau 1817. július 12-én született Concordban, Massachusettsben. Az egyszerű életet és a természet közelségét kedvelte, és életét számos kalandos utazás és kalandos körülmények jellemezték. Édesapja ceruzagyártó volt, így Thoreau számos műszaki ismeretre tett szert már fiatalon.

Az 1830-as évek közepén kezdett el írni, és barátja, Ralph Waldo Emerson irányított a transzcendentalista filozófia felé. Thoreau fontosnak tartotta az egyéni szabadságot, az egyszerű életet és a természettel való kapcsolatot. Ezek az eszmék jól tükröződnek „Egy vadonban” című könyvében, amelyben részletesen leírja két évig tartó kísérletét, amelyet egy kunyhóban töltött az erdőben.

Thoreau politikailag is aktív volt, és részt vett az amerikai polgárháború előtti és alatti rabszolgaság elleni küzdelemben. Az „Civil Engedetlenség” című esszéjében a polgári engedetlenséget hirdette, és arra buzdította az embereket, hogy szembeszálljanak az igazságtalansággal, ha az állam nem cselekszik erkölcsileg helyesen.

Thoreau élete során sokszorosan szembekerült a hatalommal és a társadalmi konvenciókkal, és bátran kiállt őszinte meggyőződése mellett. Halála 1862-ben következett be, tüdőgyulladásban vesztette életét. Irodalmi és filozófiai öröksége azóta is él és hat. Az egyszerűség és az egyéni szabadság ügyének hőseként emlékezünk rá.

A legfrissebb irodalmi hírek

Népszerűek

To Top