Sam Havadtoy csipkéből készített Picasso-, Warhol-képei a Nemzeti Múzeumban

A 70 éves Sam Havadtoy a sokak által amerikaiként számon tartott, brit-magyar kettős állampolgárságú, magát magyarnak valló művész – aki barátként olyan alkotókkal dolgozhatott együtt, mint Andy Warhol, Keith Haring vagy Yoko Ono (aki évtizedekig az élettársa is volt) – az elmúlt egy évben rendhagyó sorozatot hozott létre.

Tizenegy klasszikussá vált modern festő egy-egy képét a rá jellemző karakteres csipkés technikájával újraalkotta. Érdekesség, hogy a kiválasztott tizenegy világsztár művész mindegyike kulturális migránsnak tekinthető. A tárlaton a megidézett alkotóktól is megjelenik egy-egy mű – minden héten egy másiktól. Ilyen még nem volt Budapesten – páratlan művészeti csemege ez a különleges kiállítás, mely a hazai premier után a világ több más múzeumában is látható lesz majd.

Sam Havadtoy, a Londonban született magyar képzőművész tizenegy kulturális migráns festményét alkotta újra, különleges technikával, csipke alkalmazásával.

A tizenegy festőművész között olyan nevekkel találkozhatunk, mint Picasso, Warhol vagy Vasarely, de egy meghatározó, izgalmas nőművészt is találunk, a lengyel Tamara de Lempickát.

Havadtoy jelenlegi tárlatán látható művei olyan művészek előtt tisztelegnek, akik „kulturális migránsként” kiemelkedő jelentőségű életművet hoztak létre, és őt különösen inspirálták.

A művek hitelesen és a tiszteletadás szándékával idézik meg az egyes alkotók karakteres, izgalmasan sokrétű világát, de megjelenik bennük Havadtoy kritikai reflexiója, átértelmezése is, ekként egyszerre válnak parafrázissá és az új gondolatoknak teret adó, autonóm műalkotássá.

A tárlat 2023. augusztus 27-ig, a Magyar Nemzeti Múzeum Pulszky-termében látogatható.

Megosztás: