Kedd délelőtt sajtótájékoztatót tartott Budapesten Márton Péter, a tokaj-hegyaljai Tállyán lévő Oroszlános Borbirtok tulajdonosa, Berger Anna, a tállyai Artistalle művésztelep vezetője és Gulyás Gábor a Legyen vége már! címmel egy hónap múlva megnyíló kortárs képzőművészeti kiállítás kurátora.
Márton Péter elmondása szerint fontosnak tartja, hogy a tokaji borkultúrához szervesen kapcsolódjon a kortárs művészet világa, Berger Anna pedig az idén nyáron több mint száz alkotót fogadó művésztelep sikeres működéséről beszélt.
Gulyás Gábor messzebbről indított, amikor arról értekezett, hogy mi lehet manapság a napnyugati ember szellemi koordinátorrendszerének a kiindulópontja. Amerikai és ázsiai példák számbavétele után arra jutott, hogy számunkra most a meghatározó origo az Ukrajnában zajló háború. Lehet, hogy sokaknak már kevéssé érdekesek az ottani szörnyűségek, de akadnak, akiknek mindez nagyon fontos – mindenekelőtt a hithű vallásos embereknek, akik nem tudják elfogadni az emberölést, és a pacifistáknak.
„Én pacifista vagyok – mondta Gulyás –, semmilyen háborút nem tudok elfogadni, akkor sem, ha békeharcnak hívják.”
Ezt követően Csontváry Kosztka Tivadar, Yoko Ono és Ai Weiwei alakját idézte meg, akik szintén elkötelezett pacifisták voltak, de nem emiatt rendezett a műveikből Gulyás kiállítást korábban Budapesten, hanem mert jelentős művészeknek tartja őket.
Szeptember 8-án pacifista szemléletű kiállítás nyílik Tállyán. A rendhagyó, de izgalmas helyszíneken (az Oroszlános borszálló udvarán és pincéjében, az Oroszlános borbirtok halastavában, a borbárjában, az evangélikus templomban, a református templomban, az egykori katolikus leányneveldében, a Mailloth-kastélyban, a Huszita-házban, az Artistalle Műteremházban, az Alkotóházban) többek között olyan alkotók munkáit láthatjuk majd, mint Asztalos Zsolt, Žarko Bašeski (Macedónia), Berszán Zsolt (Románia), Bukta Imre, Csurka Eszter, drMáriás, feLugossy László, Jiti Suruvka (Csehország), Jusuf Hadžifejzović (Bosznia-Hercegovina), Kusovszky Bea, Nagy Kriszta, Németh Ágnes, Oleg Kulik (Oroszország), Orosz István, Rabóczky Judit, Szirtes János, Verebics Ágnes, Victor Sydorenko (Ukrajna), Yoko Ono (USA), Zoran Todorović (Szerbia)
Lesz még egy fontos helyszín: a tállyai kőkerítések, amelyekre szeptember 8-án egynapos (pop up) kiállítás művei kerülnek. Arra bárki elviheti a munkáját, aki egyetért azzal, hogy nem fogadható el a háború, s akinek a műve nem sért személyiségi jogot vagy vallásos meggyőződést. Gulyás Gábor mintegy ezer alkotótól remél művet erre.
A pop up kiállítás ingyenesen megnézhető, az épületekben lévő alkotások pedig belépőjegy vásárlásával. Az így keletkező bevételből az ukrajnai háborús áldozatokat támogatják.