A Külön falka kapta a legjobb filmnek járó díjat, míg a Branka a legjobb kisfilmnek járó trófeát a horvátországi Vukovar Filmfesztiválon – közölte a Nemzeti Filmintézet (NFI).
A közlemény szerint a Duna menti országok legújabb filmjeit szemléző fesztivál zsűrije az elsőfilmes Kis Hajni alkotásának a műfajt újraértelmező koncepcióját, valamint a színészek játékát méltatta.
A Külön falka története a Horváth Zorka által alakított tizenkét éves vadóc, az iskolában nehezen beilleszkedő Niki és édesapja, a kidobóként dolgozó, börtönből kiengedett, Dietz Gusztáv által megformált Tibor találkozásáról szól. Mint a közleményben felidézik, Kis Hajni alkotása legutóbb a Magyar Mozgókép Fesztiválon és a Riviera Nemzetközi Filmfesztiválon is a legjobb film lett, utóbbin a közönségdíjat és a legjobb férfiszereplő díját is megkapta.
„A Külön falka egy olyan film, amely a változásról, a megbocsátásról és az önmegvalósításról szól, a főszereplők energiája által vezérelt nyers természetesség pedig fokozza az érzelmes alkotás hatást”
– idézi a közlemény a Vukovar Filmfesztivál zsűrijének indoklását.
A magyar-szlovák koprodukcióban készült filmben Kis Hajni alkotótársai Nyoszoli Ákos operatőr, Nyitrai Anna látványtervező, Gorácz Vanda vágó és Borsos Oleg zeneszerző voltak. A forgatókönyvet a rendező Szántó Fannival közösen jegyzi. A filmet a Proton Cinema a szlovák MPhilms-szel és a Visionteam L.O-val koprodukcióban, a Nemzeti Filmintézet Inkubátor Programjának támogatásával gyártotta, producere Berkes Júlia és Zachar Balázs, koproducere Prikler Mátyás és Zora Jaurová, executive producere Petrányi Viktória.
A július első hétvégéjén megrendezett Vukovar Filmfesztiválról a legjobb kisfilmnek járó díjat hazahozó Branka K. Kovács Ákos rendezésében készült.
A magyar-jugoszláv határ közelében 1991-ben játszódó történet címszereplője egy szarajevói ápolónő a kórház szülészeti osztályán, ahol az osztály főorvosa megpróbálja rávenni arra, hogy segítsen újszülötteket kicsempészni a kórházból, majd hitesse el a szüleikkel, hogy a külföldi pároknak eladott babák a születésük után nem sokkal meghaltak. Az önmagát és családját is féltő lánynak élete legnehezebb döntését kell meghoznia.
A Branka a Salamandra Film gyártásában készült a Magyar Média Mecenatúra program támogatásával, producere Gyurin Zsuzsi és Osváth Gábor volt.