A néhai köztársasági elnök, Göncz Árpád egy évszázada született.
Hiánypótló előadást láthatnak idén a nézők, ugyanis a február 10-én, Göncz Árpád születésének 100. évfordulóján jelentették be, hogy bemutatják a Mérleg című színdarabját a 2015-ben elhunyt köztársasági elnöknek. A produkció egy példátlan együttműködés keretein belül jön létre; a XV. kerületi kulturális intézményeket működtető Csokonai Nonprofit Kft. és a Terminál Workhouse független színházi alkotócsoport. A két szervezet közös bemutatóként viszi színre Göncz Árpád Mérleg című drámáját, melynek premierjére az író köztársasági elnöki beiktatásának évfordulóján, 2022. augusztus 3-án kerül sor.
A színházi együttműködések ritka példája, hogy Göncz Árpád drámáját koprodukcióban mutatja be egy fővárosi kerület kulturális szervezete és egy független kísérletező alkotócsoport. A Csokonai Nonprofit Kft. és a Terminál Workhouse a Mérleg című színházi előadás bemutatásával tisztelegnek a volt köztársasági elnök előtt, akinek a születésének 100. évfordulóját ünnepeljük idén.
Beke Károly, a Csokonai Nonprofit Kft. ügyvezetője elmondta, hogy Göncz Árpád élete és munkássága mindannyiunknak példát mutat az együttműködések terén, emiatt többek között ezzel a koprodukcióban készült színházi előadással készülnek a centenáriumra.
Az XV. kerület számára kiemelten fontosak az előadó-művészeti szervezetekkel való kapcsolódások, ezért a jövőben több olyan társulatnak is szeretnének lehetőséget adni és együttműködést ajánlani, akik valós értékteremtő műhelymunkát végeznek.
Gerlits Réka, a Terminál Workhouse művészeti vezetője kiemelte, hogy egy független alkotócsoportnak kincsesbánya egy ilyen együttműködés, hiszen a hozzájuk hasonló társulatok számára megfizethetetlen az az infrastrukturális háttér, amit a Csokonai biztosítani tud a munkájukhoz.
„Az együttműködésekben hiszünk, ezért fontos hogy ilyen sokrétű összekapcsolódások jönnek létre ezzel a produkcióval kapcsolatosan: Terminál Workhouse, Csokonai Nonporfit Kft., Göncz Alapítvány és a Bátorságok Könyve. A Terminál Workhouse művészeti csoport alá tartozó Bátorságok Könyve online magazin kampányt indít, Göncz Árpád: Mérleg című előadásának bemutatóját megelőzően az előadás alkotóival, színészeivel és a produkció létrehozásában együttműködő partnerekkel. Ha eszünkbe jut Göncz Árpád életműve, az első szó a bátorság, ami beugrik, gondoljunk csak a történelemben vagy a magyar kultúrában betöltött, megkerülhetetlen szerepére. Azt, hogy kik alakítják az előadás főszerepeit, még maradjon kicsit titok, de annyit elárulhatunk, hogy terveink szerint igazán impozáns szereposztása lesz a darabnak”
– mesélték a Bátorságok Könyve ötletgazdái, Gerlits Réka és Mészáros Piroska.
A Göncz dráma ötlete a kerülettől érkezett, azonban a konkrét művet ők választották ki, és találták meg hozzá a művészeket. A színlapról egyelőre még csak néhány alkotó nevét árulta el, az előadás rendezője Kerkay Rita, a székesfehérvári Vörösmarty Színház színész-rendezője, a produkció dramaturgja Boronkay Soma, a zenei világot pedig Matkó Tamás zeneszerző teremti meg. A látványért szintén a rendező Kerkay felel, megidézve Czene Béla festőművész képeinek hangulatát.
A Mérleg Göncz Árpád nemzedékének sarkalatos kérdéseire keresi a választ, mégis örökérvényű és 2022-ben is aktuális. A dráma egy Nőről szól, aki Amerikába költözött, elengedve élete legnagyobb szerelmét, a Férfit, aki évek múltán sem képes elfelejteni őt. Hosszú évtizedek után találkoznak újra, ezt a keserédes randevút örökíti meg a dráma. Vajon mi az, ami arra kényszeríti az embert, hogy elhagyja a hazáját, és mi az, ami ott tartja mindörökre?
A Csokonai Rendezvény Házban bemutatásra kerülő produkció megvalósulását a Göncz Árpád Alapítvány is segíti. A XV. kerület kiemelten foglalkozik a Göncz100 évfordulóval 2022-ben, a Terminál csapata pedig az általuk működtett Bátorságok Könyve online magazin oldalain is betekintést enged majd a Mérleg kulisszatitkaiba.