A vályogtégla a régi korok paraszti házépítésének alapvető alapanyaga volt, ezért napjainkban sokan szkeptikusan, idegenkedve fogadják mint korszerű építőanyagot, pedig az épületszerkezetekkel szemben támasztott követelményeknek megfelelő kiváló tulajdonságai révén ma is megvan a létjogosultsága.
A vályog sokak szemében még ma is a szegénység megtestesítőjeként szerepel az építőanyagok között, pedig előnyei miatt ott a helye a modern alternatívák közt. Cikkünkben bemutatjuk, milyen előnyökkel jár a vályog mint építőanyag használata. Tartson velünk!
Természetes építőanyagok a jólétért
A modern építőanyagok előállítása környezetterhelő, ráadásul nagy többsége különféle, az egészségre ártalmas vegyületet tartalmaz. A Naturica Group vályog termékei, beleértve a téglákat, a vakolatokat és a festékeket is, kizárólag természetes alapanyagokból készülnek, környezetbarátak, és egészséges alternatívát jelentenek a mesterséges építőanyagokkal szemben.
A környezeti és gazdasági fenntarthatósági, valamint a jóllét szempontból is előnyös tulajdonságaiknak köszönhetően egyre nagyobb figyelmet kapnak a hazai és nemzetközi építőiparban a természetes építőanyagok és felhasználási lehetőségeik.
Olyan termékek tartoznak ebbe a körbe, amelyek előállítása alacsony eszköz- és energiaigénnyel rendelkezik, és amelyek az élettartamuk végén kis ráfordítással visszaforgathatók a természetbe. A vályog mellett a szalma, a kender és a fa is ilyen építőanyag.
A vályog mint építőanyag kedvező tulajdonságai
Az általában 40% agyagból, 40% iszapból és 20% homokból álló vályog sokoldalú anyag, többféle felhasználási módja létezik, legismertebb a vályogtégla, amelynél az adalék a szintén természetes szalma. Teherhordó-, kitöltő- és válaszfalak építésére is alkalmas. A szigorú előírások betartása mellett passzív házak építésére is megfelelő.
Aki járt már ilyenben, az tudja, hogy a vályogtéglából épült házak klímája télen-nyáron kellemes. De figyelmet érdemel kiváló páraáteresztő képessége, szellőzése, amelynek révén képes a levegő nedvességtartalmának szabályozására, így egészséges életteret biztosít, hiszen nem penészedik.
Kiváló hang- és hőszigetelő, nincs káros vegyianyag-kibocsátása, antiallergén, továbbá nem gyúlékony. 100%-ban természetes összetétele révén környezetbarát és újrahasznosítható.
Mi készülhet még vályogból?
A vályogvakolat természetes páraszabályozó képességgel rendelkezik, így minimálisra csökkenti a penészedés veszélyét. Használatával a belterek páratartalma az optimális szinten tartható. Különféle felületekre hordható fel, természetes ásványi és földpigmentekkel színezhető.
A vályog önmagában is jó hőszigetelő, de szükség esetén plusz szigeteléssel is ellátható, viszont ekkor természetes anyagot érdemes választani.
Környezete és egészsége érdekében fontolja meg a természetes építőanyagok használatát, elképzelései megvalósításához kérje szakértő mérnök segítségét!